Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA In ce cont se plateste TVA-ul?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

In ce cont se plateste TVA-ul?

In ce cont se plateste TVA-ul pentru IMM-uri?

Contul 442 "Taxa pe valoarea adaugata" este un cont bifunctional.
Pentru evidentierea distincta a taxei pe valoarea adaugata se utilizeaza urmatoarele conturi sintetice de gradul II:
1. - 4423 "TVA de plata"

Contul 4423 Taxa pe valoarea adaugata (TVA) de plata.Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta taxei pe valoarea adaugata de platit la bugetul statului.
Contul 4423 "Taxa pe valoarea adaugata de plata" este un cont de pasiv.
In creditul contului 4423 "Taxa pe valoarea adaugata de plata" se inregistreaza:
- diferentele rezultate la finele perioadei intre taxa pe valoarea adaugata colectata mai mare si taxa pe valoarea adaugata deductibila (4427).
In debitul contului 4423 "Taxa pe valoarea adaugata de plata" se inregistreaza:
- platile efectuate catre bugetul statului, reprezentand taxa pe valoarea adaugata (512);
- taxa pe valoarea adaugata de recuperat, compensata (4424);
- datorii anulate (758).
Soldul contului reprezinta taxa pe valoarea adaugata de plata.

2.- 4424 "TVA de recuperat"
Contul 4424 Taxa pe valoarea adaugata (TVA) de recuperat
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta taxei pe valoarea adaugata de recuperat de la bugetul statului.
Contul 4424 "Taxa pe valoarea adaugata de recuperat" este un cont de activ.
In debitul contului 4424 "Taxa pe valoarea adaugata de recuperat" se inregistreaza:
- diferentele rezultate la sfarsitul perioadei intre taxa pe valoarea adaugata deductibila mai mare si taxa pe valoarea adaugata colectata (4426).
In creditul contului 4424 "Taxa pe valoarea adaugata de recuperat" se inregistreaza:
- taxa pe valoarea adaugata incasata de la bugetul statului sau taxa pe valoarea adaugata de recuperat compensata in perioadele urmatoare cu taxa pe valoarea adaugata de plata (512, 4423).

3.- 4426 "TVA deductibila"
Contul 4426 Taxa pe valoarea adaugata (TVA) deductibila
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta taxei pe valoarea adaugata deductibila, potrivit legii.
Contul 4426 "Taxa pe valoarea adaugata deductibila" este un cont de activ.
In debitul contului 4426 "Taxa pe valoarea adaugata deductibila" se inregistreaza:
- sumele reprezentand taxa pe valoarea adaugata deductibila potrivit legii (401, 404, 512, 542);
- sumele reprezentand taxa pe valoarea adaugata evidentiata anterior ca amanata la plata (4428).
In creditul contului 4426 "Taxa pe valoarea adaugata deductibila" se inregistreaza:
- sumele compensate din taxa pe valoarea adaugata colectata (4427);
- diferentele rezultate la sfarsitul perioadei intre taxa pe valoarea adaugata deductibila si taxa pe valoarea adaugata colectata (4424);
- prorata din taxa pe valoarea adaugata deductibila devenita nedeductibila (635).
La sfarsitul perioadei, contul nu prezinta sold.

4.-4427 "TVA colectata"
Contul 4427 Taxa pe valoarea adaugata (TVA) colectata
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta taxei pe valoarea adaugata colectata.
Contul 4427 "Taxa pe valoarea adaugata colectata" este un cont de pasiv.
In creditul contului 4427 "Taxa pe valoarea adaugata colectata" se inregistreaza:
- taxa pe valoarea adaugata colectata aferenta vanzarilor de bunuri, lucrarilor executate si serviciilor prestate (411, 428, 461, 531);
- taxa pe valoarea adaugata aferenta lipsurilor imputate (428, 461);
- taxa pe valoarea adaugata neexigibila devenita exigibila (4428);
- taxa pe valoarea adaugata aferenta bunurilor si serviciilor utilizate pentru consumul propriu sau predate cu titlu gratuit, cea aferenta lipsurilor neimputabile, precum si cea aferenta bunurilor si serviciilor acordate personalului sub forma avantajelor in natura (635);
- taxa pe valoarea adaugata aferenta avansurilor incasate (411, 512).
In debitul contului 4427 "Taxa pe valoarea adaugata colectata" se inregistreaza:
- taxa pe valoarea adaugata de plata, datorata bugetului statului (4423);
- sumele reprezentand taxa pe valoarea adaugata deductibila, potrivit legii (4426);
- taxa pe valoarea adaugata aferenta garantiilor pentru buna executie a lucrarilor, retinute de catre beneficiari (4428);
- decontarea taxei pe valoarea adaugata aferenta avansurilor incasate (411).
La sfarsitul perioadei, contul nu prezinta sold.

5.- 4428 "TVA neexigibila"
Contul 4428 Taxa pe valoarea adaugata (TVA) neexigibila
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta taxei pe valoarea adaugata neexigibila.

Contul 4428 "Taxa pe valoarea adaugata neexigibila" este un cont bifunctional.

In creditul contului 4428 "Taxa pe valoarea adaugata neexigibila" se inregistreaza:
- taxa pe valoarea adaugata, aferenta livrarilor de bunuri, prestarilor de servicii si executarilor de lucrari cu plata in rate conform prevederilor legale (411);
- taxa pe valoarea adaugata aferenta marfurilor din unitatile comerciale cu amanuntul (371);
- taxa pe valoarea adaugata, aferenta livrarilor de bunuri, prestarilor de servicii si executarilor de lucrari pentru care nu s-au intocmit facturi (418);
- taxa pe valoarea adaugata aferenta garantiilor pentru buna executie, retinuta de beneficiarii lucrarilor (4427);
- taxa pe valoarea adaugata, aferenta cumpararilor efectuate cu plata in rate, precum si cea aferenta facturilor sosite devenita deductibila (4426).

In debitul contului 4428 "Taxa pe valoarea adaugata neexigibila" se inregistreaza:
- taxa pe valoarea adaugata, aferenta cumpararilor efectuate cu plata in rate conform prevederilor legale (401, 404);
- taxa pe valoarea adaugata aferenta vanzarilor de marfuri din unitatile comerciale cu amanuntul (371);
- taxa pe valoarea adaugata, aferenta vanzarilor de bunuri si servicii sau prestarilor de lucrari cu plata in rate, devenita exigibila in cursul exercitiului (4427);
- taxa pe valoarea adaugata amanata la plata (446).
Soldul contului reprezinta taxa pe valoarea adaugata neexigibila.
Ma refer la cont IBAN. :)
Plata o puteti face cu numerar sau prin virament.
Descarcati de pe mfinante.ro programul de OP/FV 2010 pentru platile catre trezorerie. Atunci cand completati OP sau FV, in functie de modul de plata ales, aveti o casuta ,, Consultare si preluare automata coduri IBAN '' . Se deschide apoi alta casuta ,,Alegeti obiectul platii''. La punctul 40. aveti ,,TVA de plata lunar/trimestrial/semestriale''.
Succes!
danike, utilizator
Da, corect descarcati de pe mfinante.ro programul de OP/FV 2010 pentru platile catre trezorerie.
Succes!