Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As vrea sa pun pe nume apartamentul mamei!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As vrea sa pun pe nume apartamentul mamei!!

Buna ziua!!

As vrea sa pun pe nume apartamentul mamaei..dar ma tem ca fratele ma va ataca dupa moarte ei!!

Mentionez ca el nu mai locueste in apartament de vreo 20 de ani ..timp in care eu am investit si in apartament si in parinti.

Mai mentionez ca nu de mult l am platit pe fratele cu x suma pentru a ceda oartea di a fost de ackord!!

Intrebare e :are rost sa l pun pe nume cu uzufructul mamei..ori sa mai astept??

Dupa moartea mamei ma poate atatca si oare are sanse de castig??

Va multumesc!!
Ati putea încheia un contract de intretinere/renta cu mama si tata daca va e frica ca fratele va contesta actul.

Sau vanzare daca fratele e de acord să semneze in calitate de martor în acel act. Plata prețului puteti spune ca s-a facut prin îngrijirea părinților timp de x ani.

Domnule avocat ..pot sa stiu ce s a intamplat cu legea mostenirii..adica daca eu mostenesc ori cineva imi scrie pe nume ceva..,de ce ma poate ataca dupa moartea fostului proprietar.??.unde a fost platit din parte..unde am investit..an de zile..unde el nu are adrssa de ani de zile..cum poate cinrva sa atace..aceste..fapte..si cum poate sa si inchipuie ca va avea caz de castig??

Pai v a avea sansd de catig??

Cu stima.si respect!!
trandafir2, moderator
Da. Are dreptul prin nastere sa atace orice act V ar face parintii Dvs cu excepția contractului de intretinere. Acela doar de părinți poate fi anulat. Iar suma care ati plătit o fratelui sa renunțe la partea lui de moștenire este o greseala. Nu trebuia sa i dați nimic. Legea interzice vânzarea moștenirii viitoare. Pentru ca nu se știe niciodata ce se intampla. Pot muri copiii înaintea parintilor
.

Problema e pusa prost..nu e buna legea..

Daca moare mosteneste nepotul..

dreptu de a alege la cine vreau sa pun pe nume .unde -mi este?..

Plus ca pâratul nu mai sta la adresa asta!!

Are sanse de gastig ..daca mă ataca?
trandafir2, moderator
Da. Are sanse de castig