Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Izolatie fonica inexistenta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Izolatie fonica inexistenta

Buna ziua,

Va scriu in disperare de cauza. M-am mutat de aproximativ un an, intr-un ansamblu rezidential. Toate bune si frumoase, pana ce s-au mutat si vecinii de deasupra mea care imi fac viata un calvar. Din cauza izolatiei fonice (care nu cred ca exista) aud tot ce se intampla in casa lor. Am discutat de nenumarate ori cu ei sa o lase mai incet, dar nu exista zi in care sa nu faca tambalau. Au si copii care imi tropaie non stop in cap, muzica data tare etc. Eu ma culc si ma trezesc deodata cu ei.
Exista vreo cale prin care sa oblig constructorul sa faca izolatie fonica? Ce sanse am daca il actionez in instanta? Se poate numi acest lucru un viciu ascuns? La OPC se poate rezolva?
Am trait toata viata la bloc, dar ce am patit aici, nu am patit nicaieri.
Va multumesc.
Este situatie des intalnita ,mai ales in cazul imobilelor construite din pereti de beton cu anumita structura
OPC-ul nu va poate ajuta
Studiati proiectul de ctii. si vedeti daca este prevazuta izolatie fonica. Puteti consulta contracost, un expert tehnic judiciar in specializarea ctii.
Daca izolarea fonica este prevazuta in proiect, asa cum ar fi normal, puteti sesiza constructorul/ dezvoltatorul in scris, cu nr. de inregistrare/ data si sa le cereti sa efectueze izolarea fonica.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila, puteti deschide actiune in instanta impotriva dezvoltatorului/ constructorului. Daca detineti o expertiza facuta de un expert tehnic judiciar (nu de unul extrajudiciar), raportul poate fi avut in vedere de catre instanta de judecata daca veti deschide actiune in instanta.
Daca nu este prevazuta izolarea fonica (trebuia sa va interesati, preventiv, la semnarea contractului cu dezvoltatorul/ la semnarea receptiei finale a lucrarii) aveti doar solutia sa o faceti pe cheltuiala dvs., suplimentar.
@Popa Gheorghe: va multumesc frumos pentru raspunsul primit. La fel si ynocentta.

Bineinteles ca izolarea fonica este prevazuta in proiect. Chiar s-au laudat si si-au facut reclama pe aceasta chestiune. Problema mea este ca nu stiu cum pot dovedi ca izolatia fonica nu exista sau este de proasta calitate. E foarte fain sa aud vecinul cand aprinde becul in casa. Traiesc impreuna cu ei. Suntem o mare familie.
Deja am mentionat ca trebuie sa contactati un expert tehnic judiciar in specializarea constructii. Acesta se poate pronunta asupra proiectului si a modului cum s-a respectat proiectul.