avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Limite zgomot admise in apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Limite zgomot admise in apartament

Buna ziua,

De curand am achizitionat un apartament intr-un bloc nou, Totul bine pana cand vecinii s-au mutat: se aude si cel mai mic zgomot, aud televizorul de parca este deschis in camera mea, aud perfect discutiile pe care le au, etc.
Atunci cand am sesizat acest lucru conducerii ansamblului rezidential, acestia au amenintat ca vor aduce o firma care sa evalueze gradul de zgomot si ne vor actiona in judecata, daca acuzele nu sunt justificate. Care sunt limitele de zgomot acceptate in legislatie ?
Este obligatoriu ca evaluarea sa se realizeze de catre firma propusa de dezvoltator?

Multumesc,

o zi buna!
Cel mai recent răspuns: Raluca Ciobanu F , utilizator 20:20, 11 Octombrie 2018
Buna ziua,
De curiozitate, compartilentarile (pereti interiori) din ce fel de material sunt executate si ce grosime au?
Eu zic ca puteti chema chiar dvs. o firma sa faca aceste determinari de zgomot ambiental, am impresia ca dezvoltatorul nu a folosit materiale eficace la izolarea fonica...
Rigips, grosimea stiu sigur ca nu este conforma cu proiectul, are cu 3 cm mai putin.
Ma asteptam.... Si daca in spatiul dintre pereti, izolatia, nu a fost una eficienta la zgomot...
Eu zic ca puteti face dvs. aceste determinarii de zgomot, limitele parca le gasiti in legea asociatiilor de proprietari, parca 196/2018, sau le stiu firma respectiva. Vedeti ce tarife au si, neaparat, daca apelati la una, sa fie autorizata pentru acest tip de determinarii. In functie de rezultat va puteti adresa conducerii...
Atentieca in caz de incendiu, Doamne fereste, nu prea e ok..., nu cred ca acea vata sau cu ce au izolat e ignifugata...
Ultima modificare: Joi, 11 Octombrie 2018
Ionut.ion, utilizator
Multumesc pentru informatie, Voi contacta o firma specializata in acest sens.
Cu placere.
Mai asteptati si alte pareri, poate ma insel... dar eu asa as actiona in acest caz...

Alte discuții în legătură

Limita legala zgomote in spatiu comun la bloc in decibeli. victor1906 victor1906 Buna ziua. Care este limita legala volum ton , zgomot , la bloc , in decibeli , si intervalul de timp giornalier pt. a putea sa ascult muzica cu volumul mai ... (vezi toată discuția)
Functionare spalatorie auto 24/7 Davai_davai Davai_davai O spalatorie auto care functioneaza langa mine si-a extins afacerea cu un punct nonstop jetwash. Aceasta extensie imi afecteaza proprietatea datorita ... (vezi toată discuția)
Cat de tare pot sa ascult muzica? irc80 irc80 Buna seara!As vrea sa stiu si eu cat de tare pot sa ascult muzica!Cei pusi pe rautati le spun de acum...ascult toate genurile de muzica incepand din ani 70 ... (vezi toată discuția)