Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... aplicarea legii mai favorabile in civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

aplicarea legii mai favorabile in civil

Caut materiale despre aplicarea legii mai favorabile in dreptul civil. Ma poate ajuta cineva cu o informatie?
Generic, legea mai favorabila se aplica in penal.
In civil, ar trebui sa fiti mai precisa cu privire la ce informatii doriti, respectiv in ce domeniu, referitor la ce aspect, etc., legea "civila" se aplica doar din momentul intrarii ei in vigoare...insa mai sunt si exceptii desigur...
Asa este, principiul aplicarii legii penale mai favorabile e regasit numai in cauzele penale.
In schimb , legea civila poate fi aplicata retroactiv (si poate fi una in favoarea dumneavoastra) , sau ultraactiv (unor raporturi civile ivite ulterior intrarii in vigoare a legii).
In civil unde avem un litigiu intre doua parti aflate pe pozitii de egalitate - legea mai favoribila uneia din parti este in mod logic legea defavorabila... celeilalte parti. Asadar acest principiu nu prea are cum sa se aplice in dreptul civil.

Doar daca o anumita lege profita in mod egal ambelor parti am putea vorbi de o legea mai favorabila. In circuitul civil teoretic ne-am putea intalni cu o astel de posibilitate in cazul rezolvarii unui litigiu pe calea arbitrajului.
Asa se explica tergiversarea proceselor revendicare imobiliara care dureaza intre 11-13 ani. Se judeca in civil pe VCC de la 1864 di ignora NCC desi lg 287/2009 , art 5/2 di lg 71/2011 art 6 al 6 prevexe clar siruatii nascute anteripr cu efecte in viitor si care subzista. Asa se explica unele decizii total opuse !?

o_mores a scris:

In civil unde avem un litigiu intre doua parti aflate pe pozitii de egalitate - legea mai favoribila uneia din parti este in mod logic legea defavorabila... celeilalte parti. Asadar acest principiu nu prea are cum sa se aplice in dreptul civil.

Doar daca o anumita lege profita in mod egal ambelor parti am putea vorbi de o legea mai favorabila. In circuitul civil teoretic ne-am putea intalni cu o astel de posibilitate in cazul rezolvarii unui litigiu pe calea arbitrajului.