avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... aplicarea legii mai favorabile in civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

aplicarea legii mai favorabile in civil

Caut materiale despre aplicarea legii mai favorabile in dreptul civil. Ma poate ajuta cineva cu o informatie?
Cel mai recent răspuns: zaineadumitra , utilizator 10:37, 10 Februarie 2018
Generic, legea mai favorabila se aplica in penal.
In civil, ar trebui sa fiti mai precisa cu privire la ce informatii doriti, respectiv in ce domeniu, referitor la ce aspect, etc., legea "civila" se aplica doar din momentul intrarii ei in vigoare...insa mai sunt si exceptii desigur...
Asa este, principiul aplicarii legii penale mai favorabile e regasit numai in cauzele penale.
In schimb , legea civila poate fi aplicata retroactiv (si poate fi una in favoarea dumneavoastra) , sau ultraactiv (unor raporturi civile ivite ulterior intrarii in vigoare a legii).
In civil unde avem un litigiu intre doua parti aflate pe pozitii de egalitate - legea mai favoribila uneia din parti este in mod logic legea defavorabila... celeilalte parti. Asadar acest principiu nu prea are cum sa se aplice in dreptul civil.

Doar daca o anumita lege profita in mod egal ambelor parti am putea vorbi de o legea mai favorabila. In circuitul civil teoretic ne-am putea intalni cu o astel de posibilitate in cazul rezolvarii unui litigiu pe calea arbitrajului.
Asa se explica tergiversarea proceselor revendicare imobiliara care dureaza intre 11-13 ani. Se judeca in civil pe VCC de la 1864 di ignora NCC desi lg 287/2009 , art 5/2 di lg 71/2011 art 6 al 6 prevexe clar siruatii nascute anteripr cu efecte in viitor si care subzista. Asa se explica unele decizii total opuse !?

o_mores a scris:

In civil unde avem un litigiu intre doua parti aflate pe pozitii de egalitate - legea mai favoribila uneia din parti este in mod logic legea defavorabila... celeilalte parti. Asadar acest principiu nu prea are cum sa se aplice in dreptul civil.

Doar daca o anumita lege profita in mod egal ambelor parti am putea vorbi de o legea mai favorabila. In circuitul civil teoretic ne-am putea intalni cu o astel de posibilitate in cazul rezolvarii unui litigiu pe calea arbitrajului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicarea retroactiva a unei legi civile alinedelea alinedelea Va rog sa-mi raspundeti daca legea 76/2002,modificata si completata prin Legea 250/2013, este o lege civila care poate fi aplicata retroactiv ( asa cum ... (vezi toată discuția)
Am o nelamurire!!! DOTZ DOTZ Care sunt principalele modificari privind uzucapiunea in lumina noii regelentari de drept civil? Sa fie vorba ca uzucapiunea de 30 de ani si uzucapiunea de ... (vezi toată discuția)
Probele in noul cod civil D-ele-A D-ele-A Conform noului cod civil probele sunt reglementate? Ce articole cuprind reglementarea? Conform vechiului cod, marturisirea era prevazuta in art. 1204, 1205, ... (vezi toată discuția)