Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit datorat pentru vanzare apartament
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit datorat pentru vanzare apartament

Se datoreaza impozit la ANAF pentru doua apartamente vandute in acelasi an?Mentionez ca unul l-am vandut la valoarea de 269700 lei iar celalalt la valoarea de 246500 lei. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Începând cu 1 februarie 2017, nu se mai percepe impozit pe venitul din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal pentru tranzacţiile imobiliare care au o valoare sub 450.000 lei.
in cazul dvs, valoarea se raporteaza la fiecare tranzactie in parte, deci nu, nu trebuie sa platiti impozit.