Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime

Care este momentul in care se aplica prevederile art. 10 din legea nr. 153/2017 - Legea salarizarii bugetare ? Cum se diferentiaza salariatii functie de vechime ?
Art.10 din Legea 153/2017 se aplica incepand cu 01.07.2017 pentru situatiile aparute ulterior acestei date.
Problema este cu salariații care teoretic ar trebui sa treacă intr-o alta gradație , având in vedere vechimea . Ex . O persoana a trecut de 10 ani vechime și nu este trecută intr-o alta gradație .
CONS. JURIDIC, utilizator
Pentru care motiv nu este trecuta, deoarece gradatia se acordă cu începere de la data de întâi a lunii următoare celei în care s-au împlinit condițiile de acordare ?

Se motivează cu lipsa cadrului legal .