Forum Discuţii juridice Traduceri Examenul pentru obþinerea certificatului de ...
Discuție deschisă în Traduceri

Examenul pentru obþinerea certificatului de traducator - domeniu/specialitate

Buna ziua,

m-am interesant pe site-ul Cppc cum pot intra in posesia unui certificat de traducator si dat fiind ca aici s-a mai dezbatut acest subect intr-o dicutie deja inchisa, m-am gandit sa deschid una noua...
Vreau sa-mi iau atestaul de lb germana si din cate am inteles trebuie sa-mi aleg o specilaitate... dar nu stiu care...
Am vazut in allte duiscutiica unele persoane au un "model" de examen si ma gandesc ca daca cineva mi-ar trimite niste subecte model ar fii mult mai usor sa-mi aleg domeniu .... o sa incerc sa ma inscriu in martie 2010 si cu ajutorul modelelor cred ca voi avea timp sa culeg destule informatiile necesare din domeniul respectiv.....
ma poate ajuta cineva?

Va multumesc,
sper un viitor traducator:">
Este posibil si pentru limba italiana, pentru orientare.....elena_sonya@yahoo.com

Multumesc!
Laura Ciobeica, moderator
Orice text din codul fiscal sau legislatia romana (constitutie, reglementari vamale, conditii de sedere a strainilor, etc.) pot fi surse de inspirare pentru a va familiariza cu termenii juridici utilizati. Cu ceva ani in urma de ex., eu am avut la exemene doua texte diferite (traducere si retroversiune), care tratau regimul militarilor straini pe teritoriul altui stat (din italiana in romana ) si regimul TVA pe teritoriul Romaniei (din romana in italiana).
Urmand link-ul urmator vei gasi cateva indicatii pretioase + cateva pagini din bibliografia specifica examenelor organizate de MCC prin Centrul de Pregatire Profesionala in Cultura.
[ link extern ]
:luck:
L.C
Buna ziua,
Eu am pe 3 octombrie ambele examene in domeniul juridic,si pe 4 octombrie ambele examene in domeniul agricol,mi-ar fi de mare folos materialele de care vorbiti, as dori de asemenea sa intreb cat de folositoare este bibliografia din ghidul traducatorului dat de CPPC si daca se pot recomanda anumite dictionare utile,multumesc
Avand in vedere ca timpul care a mai ramas pana la examene este foarte scurt nu veti avea timp de o pregatire minutioasa in ceea ce priveste familiarizarea cu tematica foarte vasta atat pe domeniul juridic cat si pe cel agricol dar puteti face cateva probe de traducere in/din limba straina aleasa.
Resursele oferite de internet sunt extrem de multe dar pentru va face cautarea mai usoara, recomand urmatoarele:
Codul fiscal: [ link extern ]
Legislatie eruopeana: [ link extern ]
Un ghid de bună practica in agricultura ecologica:
[ link extern ]
[ link extern ] /
Legislatia italiana cu privire la imigrare:
[ link extern ] /
[ link extern ]
[ link extern ] =
Din spusele altor utilizatori, Ghidul Traducatorului contine cateva informatii interesante si il poti gasi aici:[ link extern ]
In ceea ce priveste dictionarele, nu ati specificat limba straina dar va pot spune eu nu folosesc foarte multe pentru ca am la dispozitie internetul. Cel mai bun dintre cele pe care le am eu in format carte, este de la editura 100+1GRAMAR /Acad. prof.dr. Alexandru Balaci si are peste 1000 de pagini.
Pentru achizitia eventualelor dictionare puteti vizita oricand librariile de profil sau internetul. [ link extern ]
Va urez bafta la examene si poate reveniti sa ne spuneti cum s-au desfasurat examenele si eventual tematica examenelor.
:luck:
L.C.

P.S. Recomandari dictionare si un site cu ghiduri de traducere, glosare si acte legislative de baza:
[ link extern ]
Laura Ciobeica, moderator
multumesc foarte mult,limba este engleza, am reusit sa exersez pana acum destul de mult dar orice informatie in plus e binevenita