Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere viza permanenta de sedere in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere viza permanenta de sedere in Romania

Buna ziua,
Prietenul meu de cetatenie turca ar vrea sa se mute in Romania si ar dori sa stie care este procedura de obtinere a unei vize de lunga durata pt sederea aici.
A mai avut vize temporare si de 6 luni pt lucru, dar am dori sa obtina una de lunga durata pt a intemeia o familie aici. Este necesara casatoria pt a decurge mai rapid formalitatile si a se muta aici?
Multumesc frumos!
Detalii privind şederea pe termen lung
[ link extern ]

Daca ar nevoie de viza de tip D/AP pt a lucra in domeniul in care este specializat ( Web developer si web design ) trebuie sa fie angajat cu norma intreaga la o firma din Romania sau se poate si cu contract de colaborare sau poate intreprinde activitati individuale? El are o firma in Turcia si ar vrea sa deschida si aici una similara si eventual sa poata obtina viza de lunga durata.

twinspix a scris:

Buna ziua,
Prietenul meu de cetatenie turca ar vrea sa se mute in Romania si ar dori sa stie care este procedura de obtinere a unei vize de lunga durata pt sederea aici.
A mai avut vize temporare si de 6 luni pt lucru, dar am dori sa obtina una de lunga durata pt a intemeia o familie aici. Este necesara casatoria pt a decurge mai rapid formalitatile si a se muta aici?
Multumesc frumos!