avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinere viza permanenta de sedere in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinere viza permanenta de sedere in Romania

Buna ziua,
Prietenul meu de cetatenie turca ar vrea sa se mute in Romania si ar dori sa stie care este procedura de obtinere a unei vize de lunga durata pt sederea aici.
A mai avut vize temporare si de 6 luni pt lucru, dar am dori sa obtina una de lunga durata pt a intemeia o familie aici. Este necesara casatoria pt a decurge mai rapid formalitatile si a se muta aici?
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: twinspix , utilizator 16:16, 19 Septembrie 2018
Detalii privind şederea pe termen lung
[ link extern ]

Daca ar nevoie de viza de tip D/AP pt a lucra in domeniul in care este specializat ( Web developer si web design ) trebuie sa fie angajat cu norma intreaga la o firma din Romania sau se poate si cu contract de colaborare sau poate intreprinde activitati individuale? El are o firma in Turcia si ar vrea sa deschida si aici una similara si eventual sa poata obtina viza de lunga durata.


twinspix a scris:

Buna ziua,
Prietenul meu de cetatenie turca ar vrea sa se mute in Romania si ar dori sa stie care este procedura de obtinere a unei vize de lunga durata pt sederea aici.
A mai avut vize temporare si de 6 luni pt lucru, dar am dori sa obtina una de lunga durata pt a intemeia o familie aici. Este necesara casatoria pt a decurge mai rapid formalitatile si a se muta aici?
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de sedere in turcia Bianca0506 Bianca0506 Buna As dori sa stiu ce pot sa fac pt a putea sta mai mult de 90 zile pe teritoriul Turciei? (vezi toată discuția)
Permis de sedere in ro pentru cetateni turci marinelacotta marinelacotta Am rugamintea daca imi puteti spune care sunt actele necesare pentru obtinerea permisului de sedere in Romania pentru niste cetateni turci care detin viza tip ... (vezi toată discuția)
Viza - am depasit cele 90 de zile se sedere in turcia mitzyca mitzyca buna ziua.am si eu o intrebare ,daca imi poate raspunde cineva urgent!!!!sunt casatorita cu un cetaten turc in romanıa.ne aflam ın turcıa de 7 ... (vezi toată discuția)