avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... viza - am depasit cele 90 de zile se sedere in Turcia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

viza - am depasit cele 90 de zile se sedere in Turcia

buna ziua.am si eu o intrebare ,daca imi poate raspunde cineva urgent!!!!sunt casatorita cu un cetaten turc in romanıa.ne aflam ın turcıa de 7 luni.aici eu am depasit cele 90 de zile.pot pleca din turcia pt 5 zile dupa ce las dosaru pt obtinerea unuı permıs de sedere?pot obtine un act,certıfıcat ceva?,pe care ıl arat la vama ımpreuna cu amenda care trebuıe sa o platesc.astept raspuns urgent.multumesc.o zı buna1
trebuie sa mergeti de urgenta la Ambasada Romana din Turcia,luati legatura cu autoritatile romane si, desemenea, cu serviciul de imigrari ai statului turc. Nu va luati dupa orice opinie, au fost situatii cand mai rau s-a complicat totul, cel ma bine este sa respectati legea tarii, mai ales ca doriti sa si reveniti pentru obtinerea permisului de sedere. Intrebati la oficiantii ce va preiau dosarul daca puteti sau nu parasi Turcia, pe ce perioada si in ce conditii.
Pe site-ul

[ link extern ]

pe pagina dedicata legislatiei din Turcia se gasesc mai multe informatii, printre care acestea:



Durata de sedere admisa in Republica Turcia este stipulata in viza sau permisul de sedere.
Sederile ilegale in spatiul turcesc sunt pedepsite, inclusiv prin expulzare si interdictia de intrare in Turcia.
Pentru informatii suplimentare despre conditiile de intrare si regimul de sedere in Turcia, recomandam consultarea informatiilor oficiale prezentate de autoritatile turce:
Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Turcia ([ link extern ] /)



Situatia dvs. nu pare prea buna, din pacate.
Poate de la sectia consulara sau de la Ambasada Romaniei din Turcia veti obtine informatii mai concrete si, de ce nu, un ajutor concret:

[ link extern ]
N-ai griija, ca fiind casatorita cu cetatean turc nu cred ca mai se intample nimic rau. Ar fi culmea ce se lupte impotriva familiei cetatenilor sale. Numai ce trebuie sa implinesc toate formalitatiile, si in special cele care ori te scuteste de viza ori te cere visa prin o reclamatia normala a sotului la ambasada turciei la bucuresti sau la consulat care o detin la Constanta. Unde trebuie sa aflati cerintele pentru viza de reagruparea familiala. Doar la ambasada turciei la bucuresti. Spre deosebire de alte tari, turcia nu are un site web, dar asta sunt datele: Cancelarie: Calea Dorobantilor 72.
Telefon: 210.02.79., 210.37.15;Fax: 210.04.07
Fax: Telefon: 650.77.14; 211.22.23
Email: Bukres.be@mfa.gov.tr
Dar din intrebarea tale se reiese ce deja ati facut cererea, si probabil ai si viza. Mai insel? Intarziere e ceva legat de o mica amenda, daca nu sunt cauze de forta majore sau neimputabile. Iesirea din tara turciei pana se rezolva permis de sedere este legat de capacitatea romanilor de a fi acolo fara viza sau cu viza mai mult de 3 luni la sase luni intr-un an calendaristic.
Articolul 5 al Acord intre Guvernul Romaniei si Guvernul Republicii Turcia privind calatoriile reciproce ale cetatenilor lor:

(1) Cetatenii statelor Partilor Contractante, conducatori de mijloace de transport auto marfa sau persoane vor obtine viza cu multiple intrari valabile pentru un an, cu drept de sedere pâna la 5 (cinci) zile de la data intrarii, pe baza de liste schimbate pe cale diplomatica. Durata totala a sederilor nu va putea depasi 90 (nouazeci) de zile într-un interval de 6 (sase) luni. Solicitarile de viza vor fi procesate în termen de maximum 5 (cinci) zile lucratoare.

(2) Cetatenii turci, detinatori ai unei vize Schengen valabile, vor tranzita teritoriul României fara viza, în maximum 5 (cinci) zile dar fara a depasi termenul de valabilitate al vizei Schengen.


(3) Cetateni români posesori de vize ale statului de destinatie vor tranzita teritoriul
Republicii Turcia în maximum 5 (cinci) zile, fara viza.


Fiind casatorita cu cetatean turc vizele sunt la meniu. Consultati in acest scop ambasada romanie la ankara sau la istambul.
Adresa

Bükres Sok.No.4, 06680 Çankaya, Ankara.

Adresa sectia consulara

Borazan Sok. No.7, GOP, Ankara .


Telefon ambasador: 009.0312/468.12.90.
Telefon prim - colaborator: 009.0312/468.60.05
Telefon secretariat: 009.0312/466.37.06; 009.0312/427.12.43
Telefon sectia politica: 009.0312/467.78.57
Telefon sectia cultura/invatamant/presa: 009.0312/467.71.37
Telefon sectia economica: 009.0312/428.82.90
Telefon atasat interne: 009.0312/466.06.22
Telefon atasat militar: 009.0312/427.23.22
Fax: 009.0312/427.15.30
E-mail:romanyabyk@dsl.ttmail.com ; romanyabyk@dsl.ttnet.net.tr
Telefon sectia consulara: 009.0312/468.12.91; 009.0312/447.79.40; 009.0312/447.79.56; 009.0312/447.79.18 (intre 9.00- 18.00);
009.0312/447.79.45 (intre 18.00- 9.00)
Fax sectia consulara: 009.0312/468.12.92
Program de lucru
luni-vineri 09:00-18:30
Website
www.roembtr.org
www.ankara.mae.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum obtin dubla cetatenie pentru copil? Ally111 Ally111 Buna ziua , Sunt cetatean roman , tatal copilului meu cetatean turc. Copilul are 4 ani, este nascut in Romania si recunoscut de tatal lui in certificatul de ... (vezi toată discuția)
Casatoria dintre o romanca si un turc pe teritoriul turciei veradarya veradarya sunt romanca si locuiesc in spania.iubitul meu este turc.si am hotarat sa ne casatorim.singura optiune este sa merg in turcia.din motiv ca el nu poate intra in ... (vezi toată discuția)
Casatorie in turcia - schimbare de nume alexandra30 alexandra30 Buna zıua vreau sa ma casatoresc ın Turcıa dar nu vreau sa trec eu pe numele luı se poate ca el sa treaca pe numele meu? multumesc (vezi toată discuția)