Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Oferta de angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Oferta de angajare

Bună ziua. O firmă pentru care lucrasem, m-a contactat pentru a-mi cere CV-ul, cu care să participe la o licitație pentru un pachet de servicii. Tot pentru aceasta licitație, mi-a trimis o oferta de angajare. Am scris pe ofertă "sunt de acord cu prezenta oferta cu mențiunea că, în eventualitatea semnarii unui CIM, doresc o renegociere a condițiilor de angajare". După ce au câștigat pachetul de servicii, firma a organizat concurs pentru ocuparea posturilor vacante insa pe mine nu m-au invitat. Explicația lor a fost că oferta este considerata refuzată , din cauza acelei mențiuni. Va rog sa-mi spuneți dacă această firmă a procedat corect si legal. Mentionez că am fost un grup de persoane care au facut aceeași mentiune însă, cu excepția mea, celorlalte li s-a făcut o contra oferta, pe care au semnat-o și care au fost invitate la concurs. Vă mulțumesc!
Cristina Stoian, utilizator
Oferta de munca nu are valoare juridica, decat sub aspectul indeplinirii de catre angajator a obligatiei de informare a dv, anterior semnarii cim.
www.avocatnet.ro/forum/discu...

".... retragerea ofertei de muncă, în situaţia în care aceasta a fost deja acceptată de candidat, are consecinţe exclusiv de ordin material asupra angajatorului, în sensul că acesta va fi obligat să suporte consecinţele retragerii intempestive şi o eventuala plată de daune interese."
[ link extern ] /