Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O bunică lasă moștenire unui nepot de fiu un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O bunică lasă moștenire unui nepot de fiu un apartament. Nepotul mai are de dezbătut succesiunea după tata, poate avea probleme din cauza datoriilor părinților?

Buna ziua,

O bunica, proprietara, lasa mostenire unui nepot de fiu un apartament. Fiul a decedat, dar avea datorii la banci. Sotia fiului traieste si are datorii la banci.

Poate mostenitorul sa aiba probleme datorita parintilor? Poate banca sa puna mana pe ceva din apartament inainta sa se faca succesiunea pe nepot?

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Ce intelegeti ca ,,LASA MOSTENIRE UNUI NEPOT.."?
Banca vine sa ia banii de la mostenitor.
Datoria nu dispare prin decesul debitorului.
Sa mearga la avocat daca vrea sa inteleaga sistemul la un mod clar.
Prin mostenire se transmit atat bunurile cat si datoriile. Vorbim de un mostenitor minor ?

Banca nu va putea executa - indiferent de situatie - fara a se face succesiunea caci nu se poate judeca cu un decedat.

Succesiunea poate fi facuta de moștenitori sau la cererea creditorilor.
Buna ziua,

imi cer scuze daca nu am fost clar.
Bunica a facut un testament prin care a lasat mostenire un apartament, singura proprietate ce o detine, unui nepot de fiu.

Ce bani sa ia banca, daca fiul a decedat? inteleg ca se mosteneste si activul si pasivul dar am scris mai sus: Fiul este cel ce avea datorii, nu bunica, nu nepotul!

Nepotul este major.
Adi20000, utilizator
Bunica e vie sau îngropată? (pare că este decedată, dar ați expus situația din speță într-un fel care lasă loc de îndoieli).

Fiul ei a decedat înaintea ei?

Mai există și alți nepoți?

Discuția este lungă. Începe cu o listă de întrebări de clarificare precum cele de mai sus. Altminteri, în lipsa datelor concrete, riscăm ... să vorbim vorbe.
E aiurea să începem prin a presupune că ...
Spre pildă, dvs. ați scris „unui nepot”. Din această exprimare, eu aș putea deduce că ar mai fi și alții. Sau poate doar mi se pare.
Ideal ar fi ca orice discuție pe marginea unei succesiuni să înceapă într-un birou de avocat.
Orice amănunt contează.
romascanu, moderator