Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ridicare adeverinta electronica vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ridicare adeverinta electronica vechime

De unde se poate ridica adeverința electronică pentru vechimea în câmpul muncii?
Nu exista asa ceva si nici nu aveti de unde sa obtineti o astfel de adeverinta.

Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca. Dupa aceasta data , vechimea in munca se probeaza cu adeverintele de vechime eliberate de catre angajatori sau de catre detinatorii legali ai arhivei acestora .

De asemenea, la solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.

În situația în care angajatorul se află în imposibilitatea de a elibera un extras din registru,
salariatul/fostul salariat poate solicita inspectoratului teritorial de muncă eliberarea unui extras din registru din care să rezulte activitatea desfășurată la acesta, în calitate de salariat. Inspectoratul teritorial de muncă în cauză eliberează documentul, în baza registrului electronic transmis de angajator, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.