Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Verificare contract de angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Verificare contract de angajare

buna seara. in luna august 2017 , pe 8, m-am angajat la profi in functia de casier . acum vreau sa fac o rata pt electrocasnice si la o cautare anaf in baza lor de date eu nu figurez cu nimic. am cerut adeverinta de la locul de munca si dupa 9 zile am primit o adeverinta fara numar de inregistrare. pe adeverinta scrie ,,contract pe perioada nedeterminata ,, cum pot afla daca sunt angajat cu acte in regula? in orasul meu nu avem itm
Solicitati angajatorului sa va elibereze un extras REVISAL.

HG 905/2017
art.7
(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registru şi din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
(8) În situaţia în care angajatorul se află în imposibilitatea de a elibera un extras din registru, astfel cum este prevăzut la alin. (6), salariatul/fostul salariat poate solicita inspectoratului teritorial de muncă eliberarea unui extras din registru din care să rezulte activitatea desfăşurată la acesta, în calitate de salariat. Inspectoratul teritorial de muncă în cauză eliberează documentul, în baza registrului electronic transmis de angajator, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
.....