Forum Suport Tehnic Sugestii şi reclamaţii Contract facut de administrator pt instalarea de ...
Discuție deschisă în Sugestii şi reclamaţii

Contract facut de administrator pt instalarea de detectoare de gaze

Administratorul a facut un contract cu o firma (in valoare de cel putin 9000 euro) si obliga pe locatari sa-si instaleze detector de gaze la pretul de 370 lei sub pretxtul ca vor fi amendati si vor suporta niste costuri daca nu isi pun aceste detectoare. In bloc sunt multe persoane in varsata si au acceptat de frica. Se incadreaza la inselatorie? Blocul a fost construit in 1974 si omologarea inst. de gaze s-a facut inainte de 2009, obligatia este ca la 2 ani sa se faca verificarea la fiecare locatar.
Contractele nu le incheie administratorul ci presedintele si comitetul executiv dupa prezentarea a cel putin trei oferte.
Nu poate fi vorba de inselatorie, obligativitatea montarii de detectoare exista in ordinul ANRE nr. 5/2009. Cu toate ca este un articol din media la linkul urmator veti gasi cerintele legale pentru montarea detectoarelor.
[ link extern ]
Blocul a fost reabilitat, au fost montate ferestre tip termopan?
Montarea detectoarelor este conditionata de functionarea in siguranta a instalatiei de gaz, functionare care este certificata in urma verificarii instalatiei de gaz de catre o firma autorizata ANRE si care sa emita un proces verbal de constatare a functionarii in siguranta a instantiei de gaz, daca concluzia este ca instalatia nu functioneaza in siguranta atunci trebuie montate detectoare, in caz contrar, nu.
1-Reprezentantul legal al asociatieid e proprietari este presedintele de asociatie care reprezinta si apara interesele asociatiei si ale membrilor proprietari in relatiile si fata de terti
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
2-Stampila asociatiei de proprietari ,legal trebuie sa fie detinuta de catre presedintele de asociatie
Incadrarea unei fapte sub incidenta infractiunii de inselatorie se poate realiza daca exista concomitent mai multe elemente constitutive
Instalarea detectoarelor de gaz reprezinta o masura de protectie atat personala cat si a intregului imobil impotriva evenimentelor nedorite
Constientizati ca are prioritate viata si asigurarea securitatii si sigurantei persoanle si a bunurilor in raport de valoarea de instalare sisteme de protectie
Daca apreciati ca suma impusa individual este mai mare fata de pretul pietii puteti solicita vizualizarea documentului,eventual rezilierea acestuia si incheierea altui contract in conditii care satisfaca pretentiile si exigentele proprietarilor
Adevarat presedintele a semnat cu o firma adusa de administrator, nu am vazut trei oferte. Argumentul cu protectia a fost adus si de cei cu contractul dar s-a facut verificarea si instalatia nu prezinta defectiuni deci de ce sa aplic retroactiv o norma ANRP?
Adevarat contractul a fost semnat de presedintele asociatiei cu o firma adusa de administrator pe care o aduce permanent de cativa ani. Nu am vazut 3 oferte. La verificare nu s-au constatat defectiuni ale instalatiei, daca ar fi fost trebuiau remediate nu sa puna detectoaere. Multumesc am citit linkul imi va fi de ajutor.
Buna dimineata. Prima data eu as verifica, la firmele autorizate in domeniu, pretul unui detector asemanator cu cele ce urmeaza a fi montate la dvs., pret care sa includa si costul de montaj, si as merge cu rezultatul la acest administrator sa comparam preturile.
As cauta cel putin trei variante de pret cu care sa facem aceasta comparatie.
Daca pretul pe bucata nu este cel putin egal ( cu toate ca poate ar trebui sa fie mai mic, in discount, ceva, in functie de numarul de aparate montate...) as sta de vorba cu presedintele si administratorul...
In legatura cu obligativitatea legala de a monta sau nu aceste detectoare... eu, familia, eram acum pe drumuri daca nu aveam montat un asemenea detector.
Locuim la casa, avem centrala pe gaz montata (incalzire si apa calda) si montarea lor este obligatorie. Parintii au uitat oala cu ciorba pe aragaz si au plecat de acasa... cand ne am intors era un fum si abur in casa, detectorul "urla" dar am avut noroc ca a intrerupt alimentare cu gaz cand s a stins flacara la aragaz ca altfel...