avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Mi-am vândut mașina dar cumpărătorul nu a ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Mi-am vândut mașina dar cumpărătorul nu a înscris-o pe numele lui, așa că tot eu sunt proprietar. Cine încasează despăgubirea pentru daună totală? Asigurătorul m-a contactat pe mine și nu știu ce trebuie să fac ca să primesc banii

Am vandut o masina inscrisa pe numele meu dar cumparatorul nu a inscris.o asa ca tot eu sunt propietar.
Masina a fost implicata intr.un accident si a fost clasata ca dauna totala am primi un plic de la asiguratorul partii vinovate prin care imi cere sa depun o cerere prin care sa primesc banii de despagubire. Intrebarea mea este cine primeste banii? Eu ca propietar sau cel care avea masina de la mine si nu a inscris.o
Si ce trebuie sa fac sa primesc banii
Precizez ca nu il cunosc pe cel care detine masina acum pt ca fost vanduta de mai multe ori si mi.au venit si mai multe amenzi de rovinieta acasa
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:39, 11 Octombrie 2018
Buna ziua,
Banuiesc ca asiguratorul sau Politia are datele soferului ce a produs accidentul din care a rezultat aceasta paguba...
Dar pot sa iau eu banii pe despagubire? Si cum trebuie sa procedez

Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Sincer, nu stiu ce sa va spun legat de asta dar nu cred ca se poate...In primul rand asigurarea nu cred ca a fost facuta pe numele dvs, poate au fost actele masini dar nu dvs ati fost soferul...
Cel mai ok, zic eu, ar fi sa anuntati asiguratorul ca nu dvs. sunteti soferul implicst in accident si sa intrebe ls Politie despre cine este vorba...Daca cumva acceptati despagubirea si se sesizeaza soferul implicat s ar putea sa ceara bsnii inapoi...
Repet, e doar parerea mea, poate va ajuta cineva in masura cu un sfat legal, sa zic asa...
Asigurarea este pe numele meu si actele masinii si in plus cei de la asigurari mi.au trimis mie sesizarea ca sa aprobat dosarul de dauna totala. Daca avea dreptul la despagubire trebuia sa primeasca instiintarea soferul nu eu

Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acceptati banii de la asigurator si incheiati discutia.
Atata timp cat asigurarea a fost incheiata pe numele dvs nu conteaza cine era soferul.
Prin neinregistrarea masinii ceilalti cumparatori au evitat si plata impozitului, si-au asumat urmarile netranscrierii. Sa ceara banii in instanta si sa demonstreze ca este proprietarul de drept al masinii inclusiv platitorul asigurarii.

Alte discuții în legătură

Accident auto - proprietarul nu este de acord cu despagubirea. ContSters196490 ContSters196490 Buna ziua Fiind implicat intr-un accident auto ca parte pagubita am completat constatul amiabil cu soferul vinovat (acesta recunoscandu-si ... (vezi toată discuția)
Accident dupa dauna totala MirceaEne MirceaEne Buna ziua, In urma cu 3 luni am fost implicat intr-un accident si firma asiguratoare a decis sa imi plateasca dauna totala autoturismului meu. Intrebarea ... (vezi toată discuția)
Rca recuperat in cazul vanzarii unui autoturism lorelena1306 lorelena1306 Am avut un Ford Fiesta pe care l-am vandut. Am platit la el RCA-ul si rovinieta care mai au valabilitate inca 10 luni. Doresc sa cumpar un alt autoturism. ... (vezi toată discuția)