avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmaș
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmaș

Aș vrea sa știu, daca nu mai continui studiile, in luna octombrie se sisteaza pensia de urmaș? În luna octombrie mai primesc sau nu? Mumțumesc!!
Cel mai recent răspuns: vladutvlad , utilizator 10:36, 27 Decembrie 2019
Suspendarea are loc in urmatoarele situatii: [...] "copilul beneficiar al pensiei de urmaş cu vârsta mai mare de 16 ani, dar până la 26 de ani daca nu face dovada continuării studiilor într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, situație în care plata pensiei se suspendă cu 1 octombrie a anului în curs;"

Cu alte cuvinte din momentul in care nu mai sunteti elev/student si nu mai puteti face dovada acestei calitati pensia de urmas se suspenda.

Ultima modificare: Miercuri, 10 Octombrie 2018
JJaa, utilizator


JJaa a scris:

Suspendarea are loc in urmatoarele situatii: [...] "copilul beneficiar al pensiei de urmaş cu vârsta mai mare de 16 ani, dar până la 26 de ani daca nu face dovada continuării studiilor într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, situație în care plata pensiei se suspendă cu 1 octombrie a anului în curs;"

Cu alte cuvinte din momentul in care nu mai sunteti elev/student si nu mai puteti face dovada acestei calitati pensia de urmas se suspenda.



Mulțumesc mult!
Aș mai avea o întrebare, vă rog, am început să lucrez, și am salariul minim pe economie respectiv 1263 lei, mi se va sista pensia de urmaș ? Trebuie să merg la casa de pensii să anunț ? Menționez, că, studiile le continui în același timp

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas sistata IuliA00001 IuliA00001 Buna ziua! Beneficiez de pensia de urmas de la vârsta de 8 ani în urmă decesului mamei, în prezent am 16 ani si imi continui studiile, însă am lucrat 6 ... (vezi toată discuția)
Drept pensie urmas IonMihalcea IonMihalcea Buna ziua, Sunt student in anul 2 de masterat. In urma decesului unuia dintre parinti primesc pensie de urmas. Va rog sa-mi spuneti daca voi primi aceasta ... (vezi toată discuția)
Trebuie sã anunþ casa de pensii cã termin studiile ºi cã nu mai pot beneficia de pensie de urmaº? Irina C Irina C Buna ziua In cazul in care anul acesta termin studiile trebuie sa anunt la CASA DE PENSII sau sa completez o cerere in care sa mentionez ca nu mai studiez ... (vezi toată discuția)