Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmaș
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmaș

Aș vrea sa știu, daca nu mai continui studiile, in luna octombrie se sisteaza pensia de urmaș? În luna octombrie mai primesc sau nu? Mumțumesc!!
Suspendarea are loc in urmatoarele situatii: [...] "copilul beneficiar al pensiei de urmaş cu vârsta mai mare de 16 ani, dar până la 26 de ani daca nu face dovada continuării studiilor într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, situație în care plata pensiei se suspendă cu 1 octombrie a anului în curs;"

Cu alte cuvinte din momentul in care nu mai sunteti elev/student si nu mai puteti face dovada acestei calitati pensia de urmas se suspenda.

JJaa, utilizator

JJaa a scris:

Suspendarea are loc in urmatoarele situatii: [...] "copilul beneficiar al pensiei de urmaş cu vârsta mai mare de 16 ani, dar până la 26 de ani daca nu face dovada continuării studiilor într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, situație în care plata pensiei se suspendă cu 1 octombrie a anului în curs;"

Cu alte cuvinte din momentul in care nu mai sunteti elev/student si nu mai puteti face dovada acestei calitati pensia de urmas se suspenda.

Mulțumesc mult!
Aș mai avea o întrebare, vă rog, am început să lucrez, și am salariul minim pe economie respectiv 1263 lei, mi se va sista pensia de urmaș ? Trebuie să merg la casa de pensii să anunț ? Menționez, că, studiile le continui în același timp