avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil

Bună ziua,
Mi-am dat demisia, și am aflat ca sunt însărcinată in 2 luni, dacă nu reușesc sa ma mai angajez pot beneficia de concediu creștere copil 2 ani?
Va mulțumesc!
Ultima modificare: Joi, 11 Octombrie 2018
Monica811, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:47, 11 Octombrie 2018
Puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC, numai daca în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, ati realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație crestere copil julia_mik julia_mik As vrea sa stiu daca raman gravidă si sunt angajată iar la scurt timp dupa după ce anunt firma ca sunt însărcinată imi dau demisia(probleme personale) ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil Nicoleta Temei Nicoleta Temei Buna ziua sunt insarcinata in 3 luni lucrez din data de 27 august 2018daca imi dau demisia mai beneficiez de indemnizatia de creștere copil?? (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil Florin 89 Florin 89 Daca imi dau ca tata demisia dupa nasterea copilului mai pot beneficia de ccc? (vezi toată discuția)