Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu creștere copil

Bună ziua,
Mi-am dat demisia, și am aflat ca sunt însărcinată in 2 luni, dacă nu reușesc sa ma mai angajez pot beneficia de concediu creștere copil 2 ani?
Va mulțumesc!
Monica811, utilizator
Puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC, numai daca în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, ati realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit .