Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod caen 8690
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod caen 8690

Bună ziua , vă rog să-mi spuneți dacă am înființat un srl pe acest cod de ce trebuie să am punct de lucru , dacă activitatea se desfășoară la terți.
Acest punct de lucru poate fi la domiciliul meu?
Si daca pe acest cod imi pot desfășura activitatea în sala de fitness pe masaj. Multumesc
O societate este o persoana juridica si in aceasta calitate ea este obligata sa aiba un sediu, ea nu este obligata sa aiba/declare puncte de lucru daca activitatea se desfasoara la sediu.
Deci, puteti avea sediu (unde desfasurati activitati cnf cod CAEN 8690) la domiciliu (cu conditia de a obtine acordul vecinilor si al asociatiei, daca stati la bloc).
Atentie, asociatia va avea dreptul sa va mareasca cota parte la intretinere.
Daca va desfasurati activitatea in o sau mai multe sali de fitness, aceastea sunt puncte de lucru dpdv legal si vor trebui declarate.
In consecinta, va fi mai interesant dpdv financiar sa declarati sediul la domiciliu specificand ca aceasta domiciliere nu produce o folosire suplementara, profesionala a partilor comune (pentru a nu mari inutil cota la intretinere).
Va trebui insa sa declarati sala/lile de fitness ca punctele de lucru (dar oricum platiti o chirie, contribuiti la cheltuielile cu caldura, etc..., deci nu se pune problema unor costuri suplimentare).
Daca activitatea dvs se desfasoara la domiciliul clientilor nu aveti nici o obligatie declarativa.
Demos, utilizator
Bună seara, multumesc pentru raspuns dar se pare ca eu nu am fost suficient de explicită. Firma are sediu social fără activitate.
Pentru acest cod caen este obligatoriu un punct de lucru?
Activitatea se desfășoară la terți.
Nu lucrez cu CASMB ,dar am inteles ca trebuie sa am aviz de la MINISTERUL SĂNĂTĂȚII si DIRECTIA DE SĂNĂTATE PUBLICĂ.
Chiar am nevoie ???? Daca in punctul de lucru nu se desfășoară activitate? Si daca nu se desfășoară activitate pot sa declar domiciliul meu punct de lucru??
In legătura cu sala de fitness ,întrebam dacă pe acest cod 8690 pot sa imi desfășor activitatea pe masaj?
Bineinteles că va exista un contract de închiriere...... Dar imi permite codul caen ?? Multumesc frumos.
O firma este obligata sa aiba un sediu social declarat.
O firma trebuie sa aiba o activitate, declararea activitatii se face la infiintarea firmei prin inscrierea unui cod CAEN.
Sediul social nu poate asigura el singur o activitate, ii trebuie o firma!!!

Va trebui sa va concentrati!
Prestarea de servicii in conformitate cu codul CAEN 8690, in cazul dvs Masajul se poate face in urmatoarele conditii:

Cazul 1) Lucrati la CLIENTI ACASA EXCLUSIV.
La sediu nu faceti NICI UN MASAJ.
Nu aveti nimic de declarat.

Cazul 2) Lucrati la sala de fitness EXCLUSIV.
La sediu nu faceti NICI UN MASAJ.
Va trebui sa declarati sala de fitness ca punct de lucru

Cazul 3) Faceti masaje numai acasa, la sediul firmei.
Va trebui sa declarati la Asociatia de Proprietari activitatea de masaj la domiciliu.

Cazul 4) Faceti masaje la clienti, la sala de fitness si la domiciliul dvs, deci la sediul firmei.
Va trebui sa declarati sala de fitness ca punct de lucru
Va trebui sa declarati la Asociatia de Proprietari activitatea de masaj la domiciliu.

In toate cazurile va trebui sa aveti aviz de la MINISTERUL SĂNĂTĂȚII si DIRECTIA DE SĂNĂTATE PUBLICĂ.
Avizul nu este dat unui sediu, avizul este dat sau nu, in functie de capacitatea dvs de a asigura activitatea de masaj in conformitate cu prevederile DSP pt aceasta activitate.
Deci existenta personalului calificat si al unui loc de munca amenajat in conformitate cu prevederile DSP.

La sediul unei intreprinderi se pot desfasura activitati de sediu si activitati productive (masaje).
Nu trebuie declarat punct de lucru la sediu!

Da, in salile de fitness se pot practica masaje de catre persoanele calificate posedand avizul DSP.
Da, codul CAEN 8690 precizeaza ca masajul intra in sfera activitatilor paramedicale reglementate.
Un cod CAEN nu are nici o treba cu chiriile, este un simplu cod.
Demos, utilizator
Vă mulțumesc frumos .
Buna ziua!Podologia se încadrează la acest cod?Pot aplica pentru un proiect desfășurând activitate de podologie?(tratarea unghiilor bolnave)