Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Situatie spatiu la RC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Situatie spatiu la RC

Am o firma care are sediul social in apartamentul meu. Vreau sa deschid o sala de fitness. Trebuie sa declar ceva la RC? Adica sa o fac punct de lucru sau ceva?Sala va trebui sa aiba numele firmei?Multumesc!
Trebuie sa declar ceva la RC? Adica sa o fac punct de lucru sau ceva?

Va trebui, bineinteles, sa deschideti un sediu secundar, adica un punct de lucru.

Sala va trebui sa aiba numele firmei?

Nu.
La redactarea hotararii AGA veti mentiona deschiderea sediu secundar la adresa din ------ si veti indica codul CAEN al activitatilor pe care le veti desfasura
juridic dana a scris:

La redactarea hotararii AGA veti mentiona deschiderea sediu secundar la adresa din ------ si veti indica codul CAEN al activitatilor pe care le veti desfasura

noile activitati le autorizez direct si numai la sediul secundar?
In cazul in care activitatile sunt incluse in actul constitutiv al societatii, urmeaza doar sa le activati pentru sediul secundar.
In cazul in care activitatile nu sunt incluse in actul constitutiv al societatii, prin aceeasi hotarare AGA faceti si mentiunea completarii obiectului de activitate al societatii cu activitatile in cauza.
Documentul "certificat constatator" eliberat ulterior de ORC va atesta activitatile ce se desfasoara la sediul secundar. Cu acest document veti merge la Primarie pentru a obtine Autorizatia de functionare pentru sediul secundar.
Alaturi de hotarare mai trebuie intocmit si un act aditional de infiintare a punctului de lucru iar la Primarie pe langa certificatul constatator mai trebuie sa anexati si un certificat fiscal, eliberat de Primarie, cum ca nu aveti impozite neachitate.