Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prima casa

daca o persoana locuieste intr-o casa ca si coproprietar cu alte 3 persoane (deci sunt 4 coproprietari) si iese din coproprietate prin partaj , poate beneficia de programul "prima casa"?
Din cate imi amintesc, era conditia ca sa nu fie proprietar la momentul aparitiei ordonantei... indiferent ce s-a intamplat ulterior.
Nu stiu daca s-a mai modificat, se discuta de modificari in ceea ce priveste mostenitorii.
buna ziua!
nu nu poate.
declaratia sun acam asa :a) de la data intrării în vigoare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului “Prima casă” nu am deţinut şi nu deţin în proprietate o locuinţă, individual sau în comun, împreună cu alte persoane, indiferent de modul în care a fost dobândită şi nici nu am în derulare un credit ipotecar.