Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Este obligatoriu ca un medic cu cabinet organizat sub ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Este obligatoriu ca un medic cu cabinet organizat sub formă de SRL să dețină casă de marcat?

Un medic care are cabinet medical organizat sub forma de SRL (asociat unic) este obligat conform legilor fiscale in vigoare sa detina casa de marcat?
Multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
Da, pt ca aveti SRL. Erati exceptat daca activitatea se desfasura sub alta forma:

Norme OUG 28/1999:

Art. 15. - Intră sub incidenţa prevederilor art. 2 lit. f) din ordonanţa de urgenţă profesiile liberale, sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăţi potrivit Legii nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, cum ar fi, fără însă a ne limita la acestea, cele desfăşurate de către medici, avocaţi, notari publici, executori judecătoreşti, experţi tehnici şi contabili, contabili autorizaţi, auditori financiari, consultanţi fiscali, arhitecţi, traducători, sportivi, precum şi de alte persoane fizice care prestează servicii cu caracter profesional în domeniul ştiinţific, literar, artistic şi educativ.
Multumesc!