Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Corectare greseli CM-FNUASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Corectare greseli CM-FNUASS

Buna seara !

Am descoperit forumul abia astazi, sunt nou incadrata pe un post la departamentul resurse umane - salarizare si cred ca statele de plata nu sunt facute corect...lucram in SAGA B si am observat ca la CM din FNUASS nu s-a bifat " fara somaj" ( de unde rezulta ca pentru acele zile suportate din fnuass a fost oprit somaj ), iar in declaratiile la FNUASS au fost recuperate sumele din contributiile ce trebuiau platite catre fond. E corect?
Ce pot face eu ca sa corectez aceste greseli? Cineva de la noi sustine ca este corect sa-ti recuperezi tu suma pentru CM pentru ca legea este interpretabila.

P.S. Ma bucur mult ca v-am descoperit pentru ca astfel am siguranta ca voi face totul corect cu ajutorul dumneavoastra.
ART. 14
(1) Baza lunara de calcul asupra careia angajatorii au obligatia de a retine si
de a vira contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform
art. 27 alin. (1) din lege, este reprezentata de venitul brut realizat lunar de
persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19 din
lege, constituit, dupa caz, din urmatoarele elemente:
a) salariul de baza lunar brut, corespunzator timpului efectiv lucrat, la care
se adauga, dupa caz: indemnizatia de conducere, salariul de merit, precum si alte
drepturi salariale care, potrivit actelor normative ori contractelor colective sau
individuale de munca, fac parte din salariul de baza;
b) indemnizatia bruta lunara pentru persoanele care îsi desfasoara activitatea
în functii elective, precum si pentru persoanele care sunt numite în cadrul
autoritatii executive, legislative ori judecatoresti;
c) solda bruta lunara, indemnizatiile, primele, premiile, sporurile si alte
drepturi ale soldatilor si gradatilor voluntari, acordate si suportate, potrivit
legii, de unitati;
d) drepturile banesti în valoare bruta realizate lunar de persoanele care au
raport de munca în calitate de membru cooperator;
e) remuneratia directorilor si membrilor directoratului societatilor pe
actiuni, numiti în conditiile Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale,
republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
f) sporurile, adaosurile si drepturile banesti, acordate potrivit legii ori
contractelor colective sau individuale de munca, sub forma de procent din
elementele prevazute la lit. a)-d) ori ca sume fixe, indiferent daca au caracter
permanent sau nu;
g) indemnizatiile pentru concedii, indemnizatiile pentru perioadele de
incapacitate temporara de munca, suportate de unitati, conform legii, în situatia
în care raporturile de munca sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate
temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, precum si orice alte
indemnizatii acordate salariatilor si suportate de unitati, potrivit legii;
h) sumele rezultate prin plata cu ora, garzi, indemnizatii clinice;
i) drepturile banesti acordate potrivit legii ori contractelor colective sau
individuale de munca sub forma de stimulente, premii si prime;
j) orice alte sume platite din fondul de salarii.
(2) Nu se includ în baza de calcul prevazuta la alin. (1) sumele reprezentând:
a) prestatiile suportate din bugetul asigurarilor sociale de stat, inclusiv
cele acordate pentru accidente de munca si boli profesionale;
b) diurne de deplasare si de delegare, indemnizatii de delegare, detasare si
transfer;
c) drepturi de autor;
d) participarea salariatilor la profit;
e) compensatiile acordate în conditiile legii ori ale contractelor colective
sau individuale de munca, salariatilor concediati pentru motive care nu tin de
persoana lor;
f) veniturile brute realizate de persoanele care nu se mai regasesc în
situatiile prevazute la art. 19 din lege, dar încaseaza venituri ca urmare a
faptului ca au detinut calitatea de asigurat obligatoriu prin efectul legii.
(3) În situatia personalului român trimis în misiune permanenta în strainatate,
salariile de baza prevazute la alin. (1) lit. a) sunt salariile de baza
corespunzatoare functiilor în care persoanele respective sunt încadrate în tara.
(4) În lunile în care raporturile de munca sau de serviciu se stabilesc,
înceteaza, se suspenda, respectiv se reiau, cu exceptia suspendarii pentru
incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, contributia
individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, prevazuta la art. 27 din lege, se
calculeaza prin aplicarea cotei prevazute de lege pentru contributia individuala
asupra bazei de calcul prevazute la alin. (1) corespunzatoare timpului efectiv
lucrat în luna respectiva.
Multumesc foarte mult

O seara buna
ART. 38
(1) Sumele reprezentand indemnizatii, care se platesc asiguratilor si care, potrivit prevederilor prezentei ordonante de urgenta, se suporta din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, se retin de catre platitor din contributiile pentru concedii si indemnizatii datorate pentru luna respectiva.
Faceti declaratii rectificative si corectati in contabilitate