avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Datorie banca neachitata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Datorie banca neachitata

Buna ziua.Dupa 15 ani mai este valabila o datorie neplatita la banca?
Cel mai recent răspuns: @#$% , utilizator 15:45, 23 Octombrie 2018
Buna ziua,

In principiu ar cam fi prescris dreptul de a cere executarea silita in baza unui contract de credit incheiat cu 15 ani in urma. INSA, trebuie verificate urmatoarele: 1. cand ati facut ultima plata si 2. cand s-a declarat scadenta anticipata a creditului. De la declararea scadentei anticipate a creditului curge termenul de prescriptie de 3 ani pentru a se solicita executarea datoriei.

O zi buna,
Av. Jasmine Oancea
Ultima modificare: Marți, 23 Octombrie 2018
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
A fost facut in 2005 si nu s a platit nimic, a fost pacalita (prietena mea). Ce se poate intampla?
Sau sa mearga sa cada la o invoiala si sa inceapa a plati?Multumesc mult
Sau sa mearga sa cada la o invoiala si sa inceapa a plati?Multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut de nevoie personale vrl112 vrl112 Buna ziua , in 2012 am facut un imprumut in banca de nevoi personale , am platit cam 6 luni-12 luni, cam asa , si dupa am plecat din tara , Am revenit in 2017 ... (vezi toată discuția)
Imprumut bancar - imposibilitate plata sumer2013 sumer2013 Dupa ce miam pierdut locul de munca in ianuarie 2009 am incetat sa mai platesc si ratele pe care le aveam la un credit bancar. In acel an am primit de la banca ... (vezi toată discuția)
Credit neplatit alina_25 alina_25 Persoana i-a in 2004 un credit de 10.000 euro scandenta 2010 din 2006 nu il mai achita primeste tot felulde amenintar dar acea persoana nu are ... (vezi toată discuția)