Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Datorie banca neachitata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Datorie banca neachitata

Buna ziua.Dupa 15 ani mai este valabila o datorie neplatita la banca?
Buna ziua,

In principiu ar cam fi prescris dreptul de a cere executarea silita in baza unui contract de credit incheiat cu 15 ani in urma. INSA, trebuie verificate urmatoarele: 1. cand ati facut ultima plata si 2. cand s-a declarat scadenta anticipata a creditului. De la declararea scadentei anticipate a creditului curge termenul de prescriptie de 3 ani pentru a se solicita executarea datoriei.

O zi buna,
Av. Jasmine Oancea
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
A fost facut in 2005 si nu s a platit nimic, a fost pacalita (prietena mea). Ce se poate intampla?
Sau sa mearga sa cada la o invoiala si sa inceapa a plati?Multumesc mult