Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Returnare avans
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Returnare avans

Buna ziua, suntem un magazin, avem un client care a comandat la noi un produs scump si greu vandabil. Clientul a fost de acord sa plateasca avans 10% din valoarea acestui produs. Plata s-a realizat fizic in magazinul nostru cu cardul la pos, emitandu-se factura de avans. Ulterior ( dupa doua zile )clientul respectiv spune ca renunta la comanda. Intrebarea este: noi trebuie sa-i inapoiem avansul sau nu ?
Buna ziua,
Aveti posibilitatea sa invocati prevederile art. 1544 C.Civ si sa nu returnati avansul.
Eu nu cred că este o arvună ci un simplu avans, mai ales că în sfera dreptului consumatorului produsele pot fi returnate!
Ok, dar in acest caz factura poate tine loc de contract ( contract nu am incheiat cu clientul ) ?
Multumesc
Dacă este semnată de ambele părți are veritabilă valoare contractuală! oricum dvs fiind profesionist poare face dovada contractului inclusiv prin martori, factura semnată doar de dvs, etc.