Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere pe drumurile publice motocultor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere pe drumurile publice motocultor

Bună seara . Posed un motocultor de 7,5cp plus o remorca confectionata manual .Motocultor ul sau remorca nu sunt inregistrate la primarie , nu au certificat de înregistrare sau numere .pot conduce legal pe drumurile publice acest ansamblu eu neposedand vreun permis de conducere ? Ce pot risca și cine are dreptul sa ma oprească pe drumurile publice ?
Nu puteti.
OUG 195/2002
Articolul 7
Orice vehicul care circula pe drumurile publice trebuie sa corespunda normelor tehnice privind siguranta circulatiei rutiere, protectia mediului si utilizarea conform destinatiei.
Articolul 9
(1) Pentru a fi inmatriculate, inregistrate sau admise in circulatie, autovehiculele, remorcile si tramvaiele trebuie sa fie omologate in conditiile legii.
Articolul 11
(1) Proprietarii de vehicule sau detinatorii mandatati ai acestora sunt obligati sa le inmatriculeze sau sa le inregistreze, dupa caz, inainte de a le pune in circulatie, conform prevederilor legale.

HG1391/2006
ART. 10
Autovehiculele, tractoarele folosite in exploatari agricole si forestiere si vehiculele pentru
efectuarea de servicii sau lucrari, tramvaiele si remorcile trebuie sa fie dotate, prin constructie, cu instalatii de iluminare, semnalizare luminoasa si avertizare sonora, omologate, care sa corespunda conditiilor tehnice stabilite de autoritatea competenta.
ART. 13
Se interzice montarea la autovehicul, tractor folosit in exploatari agricole si forestiere si
vehicul pentru efectuarea de servicii sau lucrari, tramvai ori remorca a luminilor de alta culoare
sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare decat cele omologate.
ART. 26
(1) Proprietarul sau detinatorul legal trebuie sa fixeze placutele cu numarul de inmatriculare ori
de inregistrare in locurile special destinate, la partea din fata si din spate a autovehiculului sau
tramvaiului, dupa caz, iar la motocicleta si la remorca, numai la partea din spate.
(2) Se interzice circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care nu au montate placutele cu
numarul de inmatriculare sau, dupa caz, de inregistrare, in locurile stabilite.
Buna am un motocultor cu remorca trebuie sa am permis de conducere ca al conduc pe strada astept un raspuns multumesc
Nu este nevoie de permis de conducere daca prin constructie utilajul nu depaseste 25 km/h; el poate fi sustinut si condus de un conducator, sau poate fi dotat cu o remorca prevazuta cu scaun pentru conducator, fara insa a se depasi o masa totala maxima autorizata de 2,5 tone, inclusiv masa motocultorului.