Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie hala langa casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie hala langa casa

Buna ziua, in ce conditii are dreptul proprietarul terenului de langa casa mea sa construiasca o hala pentru productie si depozitare?
dorinailie, utilizator
Buna ziua,
Cu conditia sa respecte distantele minime de hotarul proprietatii sale si sa aiba aprobarea notariala a vecinilor.
In cazul in care un vecin nu-i da aceasta aprobare DIN REA VOINTA se poate adresa instantei sa pronunte o sentinta care sa o suplineasca, toate cheltuielile urmand a fi suportate de vecinul rauvoitor.
Puteti va rog sa imi spuneti unde pot sa verific care sunt distantele minime?
Daca vecinii nu dau acordul din cauze de zgomot sau poluare (noxe si praf), pot sa obtina castig in instanta?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Distanta depinde de destinatia halei de productie si a produselor care se depoziteaza.
Instanta poate decide in functie de prevederile de proiect privind noxele fizice si noxele chimice mentionate in tehnologia de lucru si in functie de distantele de amplasare.
Gasiti informatii suplimentare aici: [ link extern ]