Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... (Despagubire)Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

(Despagubire)Mostenire

O situatie:trei frati cu parinti decedati.In ce conditii poate fi obligat unul din frati sa i despagubeasca pe ceilalti doi(sau pe doar unul)?nu s a facut nici un act de mostenire dupa parinti,ba mai mult acel frate s a apucat sa renoveze casa ca si cum ar fi singurul indreptatit.
Va multumesc.
In conditiile in care ar dezbate succesiunea și ar face partajul in instanta, iar prin hotărârea judecătorească să se stabilească obligația de achitare a unor sulte către ceilalți doi.
Se va dezbate succesiunea (pe cale notariala ori pe cale judiciara ), se va imparti efectiv bunul , acesta va fi atribuit catre unul ori catre doi dintre frati, existand obligatia corelativa de a plati o sulta, o suma de bani cu titlu de despagubire.

CAPITOLUL IV

Măsuri provizorii în materia drepturilor de proprietate intelectuală

Art. 987

Criteriile partajului

La formarea şi atribuirea loturilor, instanţa va ţine seama, după caz, şi de acordul părţilor, mărimea cotei-părţi ce se cuvine fiecăreia din masa bunurilor de împărţit, natura bunurilor, domiciliul şi ocupaţia părţilor, faptul că unii dintre coproprietari, înainte de a se cere împărţeala, au făcut construcţii sau îmbunătăţiri cu acordul celorlalţi coproprietari sau altele asemenea.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat