Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... in ce conditii poate sa primeasca indemnizatia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

in ce conditii poate sa primeasca indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani tatal

daca acesta NU este casatorit cu mama copilului dar recunoaste la nastere copilul si ii da acestuia numele sau ?
Este OK, cu conditia sa indeplineasca conditia stagiului de realizare venioturi profesionale supuse impozitului pe venit pentru ultimele 12 luni anterior datei de nastere a copilului.
Tatal poate obtine indeminzatia in acelasi conditii ca si mama, indiferent ca este casatorit cu ea sau nu.