Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... suspendare procese in faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

suspendare procese in faliment

buna ziua !

daca administratorul imputernicit al unei societati comerciale care a fost declarata de curand in faliment , are un proces penal pe rol cu o alta societate la care are un BO refuzat la banca si este acuzat de inselaciune ... procesul respectiv se suspenda , avand in vedere ca societatea este in faliment (dizolvare) in momentul de fata ...? si societatea respectiva trebuie sa ia legatura cu administratorul desemnat privind falimentul (insolventa) ?

va multumesc mult !
Astept raspuns ...urgent.
redstyle a scris:
daca administratorul imputernicit al unei societati comerciale care a fost declarata de curand in faliment , are un proces penal pe rol cu o alta societate la care are un BO refuzat la banca si este acuzat de inselaciune ... procesul respectiv se suspenda , avand in vedere ca societatea este in faliment (dizolvare) in momentul de fata ...? si societatea respectiva trebuie sa ia legatura cu administratorul desemnat privind falimentul (insolventa) ?

Buna ziua,
1.
De la data cand Lichidatorul depune specimenul său de semnatura, ca urmare a deschiderii procedurii de insolventa, mandatul administratorilor inceteaza de drept iar Lichidatorul apare mentionat a ORC cu puteri depline de conducere si reprezentare a SC.
Oricine are ceva de comunicat SC in insolventa, trebuie sa se adreseze Lichidatorului, la adresa sediului social al SC.
2.
Faptul ca fostul administrator sta in justitie (inselaciune pt. BO) in nume propriu, nu are nici o influenta asupra desfasurarii procedurii insolventei.
Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov
cred ca nu s-a inteles intrebarea ...

ma refeream la procesul de inselaciune asupra administratorui ... daca se suspenda... atata timp cat firma este in faliment .
ma refeream la procesul de inselaciune asupra administratorui

Nu se suspenda
redstyle a scris:

cred ca nu s-a inteles intrebarea ... ma refeream la procesul de inselaciune asupra administratorui ... daca se suspenda... atata timp cat firma este in faliment .

Buna ziua,
Fostul administrator este chemat in justitie in nume propriu intr-un proces penal (art.215 CP) iar rezolvarea acestui litigiu nu impiedica / nu influenteaza evolutia si solutionarea dosarului comercial privind procedura insolventei, astfel ca nu exista motive justificate pentru a se suspenda judecata procesului penal.
In materie penala nu exista prevederi legale pentru suspendarea judecatii.
Cu stima,