Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adunare Generala de alegre a Presedintelui Asociatiei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adunare Generala de alegre a Presedintelui Asociatiei de Proprietari.

Burna ziua. Locuiesc intr-un bloc nou construit care contine in cartea funciara atat boxe cat si apartamente.
Dezvoltatorul a obligat toti cumparatorii de apartamente sa semneze la notar si o procura prin care deleaga dreptul de a forma asociatia de proprietari. Asociatia de proprietari a fost creata fara stirea proprietarilor in baza acestei procuri si contine tabelul de prezenta al adunarii generale de infiintare semnat de o singura persoana, si anume dezvoltatorul, prin aceasta adunare generala dezvoltatorul s-a ales singur si pe post de presedinte.
La urmatoarea adunare generala in care am incercat sa schimbam presedintele, dezvoltatorul s-a folosit de dreptul de proprietate pe boxele care nu fusesera vandute si s-a numarat ca fiind majoritar.
Este legal ca cel care are 15 boxe sa aibe 15 voturi valide in numaratoarea deciziilor dezbatute in adunarea generala?
Vreau sa mentionez ca eu am fost dat in judecata de catre dezvoltator/presedinte pentru daune morale de 50.000 de lei deoarece i-am provocat stres avand o atitudine contrara domniei sale.
Tudoral89, utilizator
Pai asa patiti daca nu cunoasteti Legea. Din acest motiv, va rog sa va adunati cumva si sa purtati initial o discutie, sa hotarati pasii pe care trebuie sa-i urmati. Lecturati noua Lege nr. 196/2018 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si administrarea condominiilor.
Daca asociatia de proprietari este deja constituita - asa cum am inteles, trebuie sa va angajati un avocat (unul care nu ar putea fi influentat de catre dezvoltator) care o sa mearga la judecatorie - sa abordeze judecatorul delegat care a aprobat constituirea asociatiei dvs. In mod sigur nu asa se procedeaza la constituirea unei asociatii - chiar daca i-ati dat acea procura (bine ca nu va vinde locuintele - dar ce-ati crezut?). Trebuie sa demonstrati ca prima AG de constituire - prin care l-ati delegat sa se ocupe de constituirea as. prop. nici nu a avut loc, ba nici AG de alegeri sau daca a avut loc sa demonstreze ca s-a desfasurat legal!
Dl. dezvoltator s-a legat la cap desi nu-l durea nimic! Avocatul sa lectureze dosarul de constituire si sa va informeze cum s-a procedat si eventual schimbati "macazul". Apoi, nu scrie nicaieri ca daca ai nush cate boxe, inseamna ca detii majoritatea. Adica dumneata daca ai achizitionat o locuinta, aceasta nu are si o boxa sau sunt ''optzionale"? Si chiar asa, o boxa nu este o locuinta - vezi bine!
Trebuie sa va rezolvati de urgenta problema, iar faza cu daunele morale, la judecatorie dosarele se vor contopi (este un termen, dar acum nu mi-l amintesc) si o sa-i cereti voi daune de 100.000 lei pentru tot ceea ce a facut. La baietii acestia (marii / micii dezvoltatori), mai trebuie sa le bage cineva mintile in cap pen'ca prea abuzeaza de ingaduinta oamenilor.
Va doresc multa bafta!
Este o problema vis-a-vis de vanzarea boxelor
In proiectul constructiei boxele reprezinta parte comuna
Conform dispozitii in vigoare,partea comuna de constructii poate fi vanduta prin procedura complexa dar numai cu acordul tuturor proprietarilor si al asociatiei de proprietari
Aspectul ca asociatia de proprietari a fost constituita fara acordul proprietarilor ,reprezinta aspect important care poate genera anularea respectivei adunari generale
Conform dispozitii in vigoare fiecare proprietate beneficiaza de cate un vot,dar... este vorba despre proprietate ori boxele reprezinta parte comuna
Daca a fost infiintata asociatie de proprietari care se infiinteaza cu scopul administrarii partii comune de condominiu,legal este ca asociatia prin hotararea proprietarilor sa hotarasca utilizarea partii comune
Este anormal ca intr-o asociatie de proprietari sa existe proprietari de spatii cu destinatia d elocuinta care domiciliaza in condominiu si proprietari de boxe care nu locuiesc in condominiu
Studiati responsabil disp L nr 196/2018,convocati adunare generala sensibilizati proprietarii sa fie receptivi la preluare functii de reprezentare astfel incat sa contracarati interesul dezvoltatorului
Analizati responsabil conditiile in care se poate schimba destinatia partii comune respectiv disp art 36 al c ,art 44 L nr 196/2018
ynocentta, utilizator