Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... de câte ori pe an trebuie sa se intruneasca Asociatia ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

de câte ori pe an trebuie sa se intruneasca Asociatia de proprietari ...

de cite ori pe an trebuie sa se intruneasca Asociatia de proprietari ? si daca trebuie inregistrata in registrul Blocului ?
Conform disp L nr 196/2018 adunarea generala a membrilor proprietari se convoca cel putin o data pe an ,de regula in primul trimestruu sau ori de cate ori este necesar
Hotararile adunarilor generale se consemneaza obligatoriu in registrul unic
Buna ziua.

La noi de când cu pandemia nu s-a mai ținut adunarea generala.
Ultima adunare a fost in martie 2019. Peste 3 luni se fac 2 ani de când nu s-a mai ținut.
Este legal?

ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 adunarea generala a membrilor proprietari se convoca cel putin o data pe an ,de regula in primul trimestruu sau ori de cate ori este necesar
Hotararile adunarilor generale se consemneaza obligatoriu in registrul unic

un Amic care a fost presedinte acum 2 ani a spus ca a fost amendat de primarie ca nu a tinut sedinte lunare intre ei administratia. si nici nu le-a inregistrat
Va referiți la ședințele de comitet?

gerhardt a scris:

un Amic care a fost presedinte acum 2 ani a spus ca a fost amendat de primarie ca nu a tinut sedinte lunare intre ei administratia. si nici nu le-a inregistrat

cred ca la sedintele de comitet. nu prea fac diferenta intre sedintele de comitet, de asociatie si de locatari.