avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA achizitie 1/2 din imobil impreuna cu o persoana ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA achizitie 1/2 din imobil impreuna cu o persoana diferita de sotie

Buna ziua,
In cazul in care eu nu mai indeplinesc criteriile pt achizitie imobil cu TVA 5% si cumpar doar 1/2 dintr-o locuinta impreuna cu o persoana ce nu este sotia mea si care se incadreaza in criteriile de TVA 5%, trebuie sa platesc TVA 19% pt partea mea?
Teoretic eu nu cumpar o locuinta intreaga si astfel nu ar trebui sa platesc TVA 19%. Este corect?
Ca si info suplimentara, cealalta persoana este mama mea si se incadreaza in criteriile de TVA 5%.
Este vorba de un imobil ce per total se incadreaza in criteriile de suprafata si pret.
Eu am mai achizitionat impreuna cu sotia un ap cu TVA 5%.
Criteriile pt TVA 5% sunt extinse si sotului/ sotiei dar nu stiu sa fie extinse si altor persoane astfel incat sa se aplice TVA 19% pe intregul imobil.
Astfel, platesc TVA 19% pt partea mea sau nu se aplixa TVA 19% avand in vedere ca nu cumpar intregul imobil?
Cel mai recent răspuns: Cezarcj , utilizator 13:57, 14 Noiembrie 2018

PROBLEMA AFISARE CONTINUT MESAJ 3017410

In niciun caz nu puteti face ceea ce mentionati dvs mai sus. Codul Fiscal arata doar doua cazuri in care se poate cumpara cu tva 5%:
1.persoane necasatorite;
2.familii, sot-sotie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa este. Standard TVA e 19%. Pentru orice alte cazuri in afara de acele conditii clar prevazute pentru aplicare cota TVA redusa, se aplica TVA 19%. In acest caz 19% pe intreaga livrare de apartament. Confirmat si de ANAF

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota redusa de tva la locuinte ContSters69460 ContSters69460 cota redusa de TVA la 5 %,se aplica numai la locuintele sociale, ANL-ului, sau tuturor persoanelor? (vezi toată discuția)
Tva 5% dariuss dariuss Buna ziua. Am si eu aceeasi problema cu cota unica de 5%. Am cumparat 2 ap anu trecut si ambele antecontracte sunt facute pe numele meu dar asta nu cred ca ... (vezi toată discuția)
Programul prima casa - nelamuriri tva Adakule Adakule Există două tipuri de creditare prin programul prima casa? Unul cu TVA 5%?Unul cu TVA 19%? Avansul fiind 5% in ambele cazuri. (vezi toată discuția)