Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... În urmă cu 3 ani am făcut o plângere penală ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

În urmă cu 3 ani am făcut o plângere penală împotriva unui vecin care a construit pe teren comun, fără acordul meu, o magazie. Aș dori să o retrag, cum procedez?

In urma cu 3 ani am facut o plangere penala impotriva unui vecin care a construit, pe teren comun, fara acordul meu, o magazie. Cercetarile sunt in curs la politie. Eu as dori sa imi retrag plangerea. Cum ar trebui sa procedez?
Manuela Rășină, administrator
Mergeti la politie si dati o declarație în acest sens.
Bun, dar care sunt consecintele pentru mine? Va trebui sa platesc pentru cercetarile deja efectuate? Precum, expertize tehnice, etc.?
Da, veti fi obligat la plata cheltuielilor judiciare in cazul retragerii plangerii.
Daca vreti sa evitati aceste cheltuieli si exista disponbilitate si din partea faptuitorului aveti posibilitatea sa incheiati un acord de mediere si sa specificati acolo cine le plateste.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Multumesc pentru raspuns.