Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... locatar vrea sa dea in judecata asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

locatar vrea sa dea in judecata asociatia de proprietari

Am avut garsoniera inchiriata,chiriasul nu a comunicat index apa,nu a platit.Dupa un an a plecat,am platiti la zi toate cheltuielile.Am cerut explicatii asupra sumelor(intr o luna a figurat ca si cheltuieli suma de 520.22 lei pt o persoana),indexul la apa era haotic(intr o luna figura 97 in luna urmatoare 82,astfel incat lunar consumul de apa era extrem de mare)Este adevarat ca aveam obligatia sa anunt telefonic consumul,sa tin legatura cu administratorul,motiv pt care am platit pana la ultimul leu datoria ctre asociatie.Am depus o cerere presedintei in care am solicitat lamuriri asupra sumelor extrem de mari si mi a spus ca ea semneaza dar nu se pricepe sa citeasca tabelul.M a revoltat faptul ca in luna urmatoare achitarii sumei totale de plata apar pe tabel cu restante la penalizari catre furnizori in conditiile in care alti locatari cu sume mari restatnte nu apare cu astfel de penalizari catre furnizori.I am aratat presedintei chitanta cu care am achitat pentru o luna suma de aprox 500 lei iar aceasta mi a spus ca a vazut chitanta cu numarul respectiv,pe luna respectiva,dar din care s a scazut suma de 302 lei,suma pe care administratorul a recunoscut ca a incasat o dintr o eroare)Membrii comisiei de cenzori nu au timp sa ma lamureasca iar administratorul,la insistentele mele,m a repezit ca daca fiecare locatar ar solicita lamuriri nu ar mai face nimic.
Va rog sa mi spuneti care ar fi pasii pe care trebuie sa ii fac .Va multumesc f mult pt ca existati
Cititi legea 196/2018, poate o aratati si presedintei dar si administratorului, poate nu stiu sau nu vor sa stie ce obligatii au...
Va puteti adresa serviciului specializat din cadrul primariei si, in functie de raspuns, instantei...
In situatia mentionata va confruntati cu o culpa in parte a dv ca si proprietar,in parte a chiriasului dezinteresat si a reprezentantilor asociatiei de proprietari care nu inteleg sa respecte dispozitiile in vigoare sa exercite cu respect si cu buna credinta obligatiile asumate
Initial pentru clarificarea temeiniciei si legalitatii sumelor impuse la plata solicitati oficial presedintelui de asociatie,ca in conformitate cu dispozitiile in vigoare sa dispuna masurile necesare pentru solutionare
Solicitati oficial presedintelui de asociatie,cenzorului/comisiei de cenzori sa va prezinte fisa apartamentului unde lunar trebuie sa fie consemnate cotele individuale de intretinere
Verificati responsabil daca ati achitat integral debitul si daca ulterior au mai fost impuse debite sau penalizari
Aveti constituit fond de rulment?
Daca aveti constituit fond de rulment nu se justifica sa va introduca la plata penalizari decat a fost epuizat fondul