Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Puncte penalizare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Puncte penalizare permis

Buna ziua, am si eu o intrebare legata se punctele de penalizare.
De curând am fost surprins de poliție cu aparatul radar ai mi-au suspendat permisul pe o perioadă de 90 de zile si 12 puncte de penalizare, problema este ca mai aveam 10 puncte luate dinainte. Pe ce perioada mi se suspenda acum permisu? Se mai aducă cumva o lună petru cumularea celor 15 puncte? Va multumesc!
Pentru depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei legale in zona respectiva se suspenda dreptul de conducere a autovehiculelor pe o perioada de 90 zile. Pentru aceasta contraventie Codul rutier nu prevede si pucte de penalizare.
Punctele de penalizare se dau pentru depassirea vitezei legale cu pana la 50 km/h.
Pentru o depasire a vitezei legale cu peste 50 km/h nu se dau puncte de penalizare intrucat se suspenda dreptul de a conduce pe o perioada de 90 zile.
Depuneti plangere contraventionala in termen de 15 zile la Judecatoria la care este arondata unitatea de politie din care face parte agentul de politie constatator. Solicitati anularea procesului verbal.
ing. Ioan Ciobanu