Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poate intra tata în concediu pentru creșterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poate intra tata în concediu pentru creșterea copilului la un an și jumătate de la nașterea lui? Dacă da, ce am de făcut eu, ca angajator?

Am un angajat care doreste sa intre in concediu de crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani. Mentionez ca a trecut deja 1 an si jumatate de cand s-a nascut copilul, in tot acest timp, mama stand acasa in CIC.
Se poate sa intre in CIC, tatal?
Ce trebuie sa fac eu ca angajator? Ce termene am de respectat pana la suspendarea contractului?

Cum anume trebuie sa completez adeverinta tip cu veniturile realizate in utimele 12 luni anterioare lunii de nastere a copilului?
Pe prima pagina a acestei adeverinte am :perioada in care a beneficiat de indemnizatiede maternitat, cele 42 de zile si rubrica pentru perioda de indemnizatie...ce scriu?

Multumesc frumos,
Manuela Rășină, administrator
1. Tatal poate intra in CCC.

2. Pasi:
- tatal depune cerere de acordare a CCC;
- angajatorul emite decizia de suspendare a c.i.m. pentru CCC. Un exemplar se va inmana salariatului.
- angajatorul transmite in REVISAL suspendarea c.i.m. cu o zi inainte de data suspendarii
- tatal depune actele la Primarie pentru indemnizatie.

3. Adeverinta o completati:
- cu veniturile nete realizate în ultimele 24 luni anterior datei naşterii copilului;
- Se aprobă concediul pentru creşterea copilului începând cu data de: └─┴─┴─┴─┴
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va mulțumesc!!!