avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poate intra tata în concediu pentru creșterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poate intra tata în concediu pentru creșterea copilului la un an și jumătate de la nașterea lui? Dacă da, ce am de făcut eu, ca angajator?

Am un angajat care doreste sa intre in concediu de crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani. Mentionez ca a trecut deja 1 an si jumatate de cand s-a nascut copilul, in tot acest timp, mama stand acasa in CIC.
Se poate sa intre in CIC, tatal?
Ce trebuie sa fac eu ca angajator? Ce termene am de respectat pana la suspendarea contractului?

Cum anume trebuie sa completez adeverinta tip cu veniturile realizate in utimele 12 luni anterioare lunii de nastere a copilului?
Pe prima pagina a acestei adeverinte am :perioada in care a beneficiat de indemnizatiede maternitat, cele 42 de zile si rubrica pentru perioda de indemnizatie...ce scriu?

Multumesc frumos,
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Decembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: rrramor , utilizator 08:15, 7 Decembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Tatal poate intra in CCC.

2. Pasi:
- tatal depune cerere de acordare a CCC;
- angajatorul emite decizia de suspendare a c.i.m. pentru CCC. Un exemplar se va inmana salariatului.
- angajatorul transmite in REVISAL suspendarea c.i.m. cu o zi inainte de data suspendarii
- tatal depune actele la Primarie pentru indemnizatie.

3. Adeverinta o completati:
- cu veniturile nete realizate în ultimele 24 luni anterior datei naşterii copilului;
- Se aprobă concediul pentru creşterea copilului începând cu data de: └─┴─┴─┴─┴
Ultima modificare: Vineri, 7 Decembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va mulțumesc!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cic 2 ani Vioreld Vioreld Buna ziua. Imi puteti spune unde gasesc detalii despre cum se completeaza adeverinta pentru o persoana care intra in concediu crstere copil. Multumesc. (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil irinacosiba irinacosiba Buna ziua! Am urmatoarea situatie:am o salariata care are functia de baza la mine la firma(8 h) si mai este angajata la alta firma cu program de 4h pe zi. In ... (vezi toată discuția)
Concediu pentru crestere copil Miruna SRU Miruna SRU Pentru a intra in concediul pentru crestere copil in varsta de pana la 2 ani trebuie epuizate cele 126 de zile de concediu medical (pre si post natalal)? (vezi toată discuția)