Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie la executare silita primarie - amenzi
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie la executare silita primarie - amenzi

Rugaminte mare: am primit somatie si titlu executoriu de la primarie, pentru amenzi de parcare si rutiere, in valoare de 1825 lei, astfel:
-o parte prescrise, din 2012
-o parte achitate, la unele am gasit chitantele, la altele nu, posibil sa le gasesc pana la urma...
Sumele sunt toate pe acelasi titlu, nu am fost instiintat anterior cum ca as avea debite restante.
Ce as dori sa stiu:
1. Se plateste taxa de timbru, pana cand si in ce suma?
2. Cer anularea executarii pentru tot titlul sau partial pt. ce am gasit chitanta? Mentionez ca sunt convins ca le-am platit pe toate, dar putine sanse sa mai gasesc chitanta...
3. Concomitent solicit suspendarea executarii?

Multumesc
1. Da se plateste taxa de timbru la valoare (aprox 133 lei, verificati pe just.ro calculator taxa timbru). Teoretic, se plateste anticipat, daca nu, vi se pune in vedere de catre instanta sa o achitati.
2. Cereti anularea intregii executari.
3. Puteti da, dar trebuie achitata taxa de timbru de 50 de lei si cautiune de 10%.
Multumesc.