avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie la executare silita primarie - amenzi
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie la executare silita primarie - amenzi

Rugaminte mare: am primit somatie si titlu executoriu de la primarie, pentru amenzi de parcare si rutiere, in valoare de 1825 lei, astfel:
-o parte prescrise, din 2012
-o parte achitate, la unele am gasit chitantele, la altele nu, posibil sa le gasesc pana la urma...
Sumele sunt toate pe acelasi titlu, nu am fost instiintat anterior cum ca as avea debite restante.
Ce as dori sa stiu:
1. Se plateste taxa de timbru, pana cand si in ce suma?
2. Cer anularea executarii pentru tot titlul sau partial pt. ce am gasit chitanta? Mentionez ca sunt convins ca le-am platit pe toate, dar putine sanse sa mai gasesc chitanta...
3. Concomitent solicit suspendarea executarii?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: georgica107 , utilizator 23:56, 10 Decembrie 2018
1. Da se plateste taxa de timbru la valoare (aprox 133 lei, verificati pe just.ro calculator taxa timbru). Teoretic, se plateste anticipat, daca nu, vi se pune in vedere de catre instanta sa o achitati.
2. Cereti anularea intregii executari.
3. Puteti da, dar trebuie achitata taxa de timbru de 50 de lei si cautiune de 10%.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie la executare impotriva unei somatii emise de casa de pensii monik monik buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. am pe cineva in familie care e pensionar si a primit o somatie cum ca trebuie sa dea inapoi niste sume de ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru Luoana Mihaela Luoana Mihaela Am formulat o cerere in instanta pentru contestarea si suspendarea executarii unui Titlu Executoriu si a unei Somatii de Plata emise de catre Finante si mi s-a ... (vezi toată discuția)
Cererea de intoarcere a executarii trebuie timbrata ? stef9909@yahoo.com stef9909@yahoo.com Am facut contestatie la o executare silita. Am cerut : 1. anularea executarii 2.intoarcerea acesteia 3.plata cheltuieli judecata (am depus la dosar ... (vezi toată discuția)