Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Avans în lei, factură de cazare externă în euro. ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Avans în lei, factură de cazare externă în euro. La ce curs se calculează factura? Este necesar să se înregistreze diferențe de curs valutar?

Buna seara,
Va descriu urmatoarea situatie legata de o deplasare externa:
Un angajat a primit la plecarea in deplasare un avans de 4300 lei.
La intoarcerea din deplasare (pe data de 13.12.2018) a adus la decont o factura de cazare (din data de 01.12.2018) in valoare de 909.90 eur, pe care a achitat-o cu un card in eur.
Intrucat a primit avansul in lei doreste ca factura de cazare sa fie calculata in lei.
Va rog sa-mi specificati la ce curs este corect sa se calculeze factura si daca este necesar sa se inregistreze diferente de curs valutar.

Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
La cursul din data efectuării operaţiunii sau de la data decontului.

ordin 1802/2014:

306. -
(1) Sumele în numerar, puse la dispoziţia personalului sau a terţilor, în vederea efectuării unor plăţi în favoarea entităţii, se înregistrează distinct în contabilitate (contul 542 "Avansuri de trezorerie", respectiv contul 461 "Debitori diverşi", în cazul terţilor).
(2) În cazul plăţilor în valută suportate din avansuri de trezorerie, cheltuielile se recunosc în contabilitate la cursul din data efectuării operaţiunilor sau la cursul din data decontării avansului.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Asa stiam si eu, insa o colega sustine ca trebuie calculate diferente de curs intre valoarea la cursul din data facturii si valoarea la cursul din data decontului.