avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer din cont 542 in cont 461
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer din cont 542 in cont 461

Care este temeiul legal pentru transferul sumelor ridicate din casa si nejustificate
din contul 542(sau 5311) in 461
Cel mai recent răspuns: Ioan Blaga , Contabil 14:00, 20 August 2015
Punctul 306 alin. (3) din OMFP 1802/2014

306. ‐ (1) Sumele în numerar, puse la dispoziția personalului sau a terților, în vederea efectuării unor plăți în favoarea entității, se înregistrează  distinct în contabilitate (contul 542 "Avansuri de trezorerie", respectiv contul 461 "Debitori diverşi", în cazul terților).
    (2) În cazul plăților în valută suportate din avansuri de trezorerie, cheltuielile se recunosc în contabilitate la cursul din data efectuării operațiunilor sau la cursul din data decontării avansului.
    (3) Sumele reprezentând avansuri de trezorerie, acordate potrivit legii  şi nedecontate până  la data bilanțului, se evidențiază în contul de debitori diverşi (461 "Debitori diverşi") sau creanțe în legătură cu personalul (4282 "Alte creanțe în legătură cu personalul"), în funcție de natura creanței.
Ultima modificare: Joi, 20 August 2015
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dispoziție de plată sumă pentru un salariat: cum se înregistrează operațiunea din punct de vedere contabil? nimar nimar Buna seara, Un SRL emite o Dispozitie de plata catre caserie pentru plata unei sume de bani unui salariat . Va rog sa-mi spuneti, dpdv contabil, suma ... (vezi toată discuția)
Soldul lui 542 o suma f mare din 2019 Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, Am preluat o firma si am vazut ca are in soldul lui 542 o suma f mare din 2019. Pot sa i fac decont de cheltuieli si sa-i sting soldul acum la ... (vezi toată discuția)
Cont 542 bilant ioanaep ioanaep Buna ziua, intrebarea mea este daca diurnele inregistrate in 542 si ne acordate pana la data bilantului se inregistreaza in 461 sau 4281.... multumesc f ... (vezi toată discuția)