Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer din cont 542 in cont 461
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer din cont 542 in cont 461

Care este temeiul legal pentru transferul sumelor ridicate din casa si nejustificate
din contul 542(sau 5311) in 461
Punctul 306 alin. (3) din OMFP 1802/2014

306. ‐ (1) Sumele în numerar, puse la dispoziția personalului sau a terților, în vederea efectuării unor plăți în favoarea entității, se înregistrează  distinct în contabilitate (contul 542 "Avansuri de trezorerie", respectiv contul 461 "Debitori diverşi", în cazul terților).
    (2) În cazul plăților în valută suportate din avansuri de trezorerie, cheltuielile se recunosc în contabilitate la cursul din data efectuării operațiunilor sau la cursul din data decontării avansului.
    (3) Sumele reprezentând avansuri de trezorerie, acordate potrivit legii  şi nedecontate până  la data bilanțului, se evidențiază în contul de debitori diverşi (461 "Debitori diverşi") sau creanțe în legătură cu personalul (4282 "Alte creanțe în legătură cu personalul"), în funcție de natura creanței.
george-neagu, moderator