Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia

Bună seara! Am o întrebare și anume sunt pensionat gr3 și 21 de ani vechime, iar acum am primit talonul de pensie pe care scrie indemnizație sociala. Pensia în valoare de 640, care este diferența între mine cu vechime 21 de ani și cel care are mai puțin de 10 ani?Mulțumesc .
Nu este nici o diferență dacă ați lucrat 21 de ani doar pe salariul minim pe economie. Și cel care a lucrat 6 ani și apoi s-a îmbolnăvit, tot pensionar de invaliditate este, și în plus poate este încadrat în gradul 2, sau în gradul 1.

Dacă vă uitați cu atenție pe cuponul de pensie, o să vedeți că este trecută și pensia de drept conform punctajului realizat, și apoi diferența socială din partea statului ca să atingeți minimul de 640 lei.
Dapix, utilizator
Pe mine m-au deranjat cuvintele de indemnizație sociala. Mă simt ca și când as primi o sumă de bani fără sa merit
Indemnizația socială este doar suma care o primiți în plus la pensia de drept pentru a atinge nivelul minim de 640 lei.

Aveți trecută pe cupon pensia de drept, plus indemnizația socială care completează diferența de până la 640.
Mulțumesc pt lămuriri!