avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire copil minor - procent polita de viata - ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire copil minor - procent polita de viata - rezerva succesorala

In urma decesului tatalui fetita lui in varsta de 4 ani beneficiaza din asigurare de viata a tatalui ei de un procent de 34% alaturi de 2 frati ai tatalui fiecare cu procent de 33%
Ar putea prelua fetita lui minora cel putin jumatate din beneficiu prin
rezerva succesorală împotriva voinţei tatalui, manifestată prin liberalităţi ori dezmoşteniri, in aceasta categorie nu intra fratii. Parintii fetitei fiind divoratati.
Multumesc mult.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Ianuarie 2019
mariaevelina, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:12, 11 Ianuarie 2019
Tatal a lasat vreun testament?
nu, decat asigurarea privata in discutie
Si-atunci? Ce treaba are rezerva succesorala?
Fiica va mosteni integral partea tatalui sau.
sincer nu imi pare ok ca fratii tatalui ei decedat sa mosteneasca doua treimi si ea una - ca asa a considerat el ca ei maturi si batrani merita mai mult ca fata lui de 4 ani cu care ne-am inhamat sa platim rata 25 de ani la casa in care stam
va da-ti seama ca nici o lumanare nu mai aprind pt el - cum sa mai vb de bine un astfel de tata ca nici nu mi-am putut imagina asa ceva - sa de-a el mai mult fratilor lui si nu ficei lui
ne vom conforma si privim partea buna a lucrurilor
multumesc mult
Ultima modificare: Miercuri, 9 Ianuarie 2019
mariaevelina, utilizator
Pai inteleg ca banii provin de la bunici (parintii tatalui).
Daca bunicii au avut 3 copii, fiecare are cate 1/3.
Ulterior 1/3 ai fiului sunt mosteniti de nepoata.
Nu stiu ce anume nu vi se pare corect?

Alte discuții în legătură

Rezerva succesorala, când intervine mary_c mary_c Bună seara Când intervine rezerva succesorala? Se aplica doar în cazul donației sau dezmoștenirii? (vezi toată discuția)
Succesiune parinti cand exista testament ardeleanu-ion ardeleanu-ion as dori sa stiu ce procent mostenesc din un apartament al parintilor decedati amandoi ,am un singur frate dar tatal meu a facut un testamant prin care ii lasa ... (vezi toată discuția)
Contestare testament danaiorga danaiorga Buna ziua , ma numesc iorga , tatal, meu mai are un frate( unchiul meu) care a decedat in urma cu 3 luni,acesta era singur fara mostenitori (necasatorit) dupa ... (vezi toată discuția)