avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezerva succesorala, când intervine
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezerva succesorala, când intervine

Bună seara

Când intervine rezerva succesorala? Se aplica doar în cazul donației sau dezmoștenirii?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:12, 14 Februarie 2020
Intervine în cazul liberalitatilor (donații și/sau testamente)
Exheredarea sau dezmostenirea nu exista in legislatia română.
Donatiile, legate, pot fi supuse reductiunii, daca lezeaza rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari .

CAPITOLUL IV
Rezerva succesorală, cotitatea disponibilă şi reducţiunea liberalităţilor excesive

SECŢIUNEA 1
Rezerva succesorală şi cotitatea disponibilă

Art. 1088

Întinderea rezervei succesorale

Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.


Din spusele matusilor, surori ale tatălui, acesta s-ar fi declarat străin de moștenire la succesiunea după bunicul, tatăl tatălui meu, revenind totul(toți copii s-ar fi declarat străini de mostenire) bunicii, soția bunicului. De curând aceasta a decedat, însă tatăl meu nu este copil al celor 2, ci doar al bunicului cu prima soție. Eu mai am vreun drept în această situație? Se aplică rezerva succesorala în acest caz?
Nu, pentru ca in speta nu e vorba de nicio liberalitate.
Tatal dvs a renuntat la succesiunea bunicului, nu si-a transmis dreptul prin donatie sau testament.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire... lia19 lia19 Buna ziua..Bunica mea are mai multi nepoti.Pentru ca ceilalti:) sunt straini in ceea ce priveste situatia ei, mi a facut acum 10 ani contract de donatie cu ... (vezi toată discuția)
Dezmostenire. in ce termeni/exprimare trebuie facuta? anca_018 anca_018 Cind intr-un testament exista o formulare de genul \"sora mea sa nu aiba curaj sa atace testamentul ...\" se poate considera ca autorul testamentului a ... (vezi toată discuția)
Procedura moștenirii cu părinții în viața Ana741 Ana741 Bună ziua! Părinții a doi copii cu vârste cuprinse între 30 și 33 sunt în viață dar sunt divorțați de 20 de ani. În urma divorțului fiecare ... (vezi toată discuția)