Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita a unui coproprietar minoritar al unui ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita a unui coproprietar minoritar al unui apartament

Rog info legat de posibilitatea/procedura de executare silita a cotei de participatie a unui coproprietar de apartament, fie el minoritar sau majoritar !!!
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Dați mai multe detalii, pentru că mă interesează subiectul.
flory_mr, utilizator
Se execută silit prin scoaterea la licitație în beneficiul creditorului a cotei parte din imobil care aparține debitorului.
Ceilalți coproprietari au prioritate la cumpărarea cotei părți licitate pentru a păstra imobilul pentru ei. În caz contrar vor primi contravaloarea sumei de bani pentru cota lor parte, și apoi vor fi evacuați.
Dapix, utilizator