Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident

Bună ziua, Mă numesc Neagu Dănuț
Am avut un accident, si vreau sa stiu daca un utilaj agricol, care lucrează numai într-o unitate particulară trebuie să aibe asigurare Rca.
Vă Multumesc, astept raspuns
neaguelena24@yahoo.com, utilizator
Buna ziua,

Trebuie verificat daca se incadreaza in definitia de mai jos:
vehicul - mijloc de transport cu sau fără propulsie proprie, destinat deplasării pe uscat, inclusiv orice tip de remorcă, indiferent dacă este cuplată sau nu, pentru care în România există obligaţia legală de înmatriculare sau înregistrare, cu excepţia celor care se deplasează pe şine, altele decât tramvaiele, bicicletelor sau vehiculelor cu tracţiune animală;

Obligativitatea încheierii contractului RCA
Persoanele fizice sau juridice care au în proprietate vehicule supuse înmatriculării sau înregistrării în România, precum şi tramvaie au obligaţia să se asigure pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de vehicule
Existand posibilitatea producerii unui accident (chiar dvs. ati avut) respectivul utilaj agricol trebuie asigurat RCA.