Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pot sa ascult muzica tare la mine acasa in timpul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pot sa ascult muzica tare la mine acasa in timpul zilei?

buna...am si eu o nelamurire...stau la bloc etajul 3 si dedesubt sta o vecina cu un copil de 2 ani..iar eu knd vin de la studii respectiv ora 14:30 sunt obisnuita sa dau muzica tare...aceasta il suna pe tata si ii spune ca ii doarme copilul....eu cred ca este dreptul meu sa asculat muzica atata timp kt nu este ora 21:00....:(...spuneti-mi si mie parerea voastra...
Poti sa asculti muzica oricat de tare vrei.....dar la casti.
Nu te supara, dar "dreptul tau" merge pana unde nu-l incalci pe al celorlalti, adica dreptul la liniste...sau mai bine zis dreptul de a nu asculta ce muzica vrei tu sa le pui.
Si dreptul vecinei nu este sa discute la telefon cu tatal dv.? Exista vreo lege despre care stiti ca ar tinde sa impiedice asta?
Poate n-am inteles despre ce anume sa ne spunem parerea... ;)
deja este in vigoare Directiva 2002/49/EC,in momentul de fata, nivelul maxim de zgomot admis pentru spatiile de locuit este de 50 de decibeli (desi pentru perioada de noapte este de dorit sa fie de pana in 30 decibeli),spre ex. nivelul unei conversatii discrete se incadreaza intre 20-50 decibeli
sacalul09, utilizator
Si directiva aceasta cine o pune in aplicare si cum?
elga50, moderator
Agentia pentru Protectia Mediului