Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pot asculta muzica tare?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pot asculta muzica tare?

Buna ziua,

As vrea sa aflu care imi sunt drepturile de a asculta muzica/face zgomot intre orele legal prevazute,respectiv daca exista o limita de decibeli la care trebuie sa ma incadrez pentru a respecta termenii legali ce incadreaza aceast spectru.

Mentionez ca locuiesc la casa dar am perete comun cu vecinul(duplex).
Multumesc!
Nu exista in lege prevzut un nr maxim de decibeli, aveti dreptul sa ascultati atat de tare cat sa nu il deranjati pe celalalt. Daca ar fi fost prevazut, ar fi trebuit ca la reclamatie sa vina si cu sonometru, ceea ce nu se intampla.
legea 61/91
25. tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
Ascultati muzica tare.. la casti.

Exista norme specifice care prevad pragul fonic admis
Pentru a indeparta neclaritatile din L nr 61/1991 republicata ,respectiv formularea generala “zgomot mare” sau “larma”. au fost prevazute praguri de zgomot concrete, masurate in decibeli, a caror depasire genereaza aplicare de sancţiune contraventionala.
Problema esentiala este acea ca in momentul de fata agentul constatator nu detine tehnica necesara pentru masurat zgomotele respectiv sonometru
Legiuitorul a adus modificari la L nr 61/1991 in care a operat completarea dispozitiilor referitoare la pragul fonic admisibil inclusiv in cazul imobilelor de locuit in comun
Mai mult, in cazul in care se sesiseaza/reclama in cursul aceleiasi zile de mai multe ori producerea de zgomote,legiuitorul a majorat cuantumul sanctiunii pecuniare aplicate care poate ajunge pana la 6000 lei
Pentru a indeparta neclaritatile din L nr 61/1991 republicata ,respectiv formularea generala “zgomot mare” sau “larma”. au fost prevazute praguri de zgomot concrete, masurate in decibeli, a caror depasire genereaza aplicare de sancţiune contraventionala.

Unde ?

Legiuitorul a adus modificari la L nr 61/1991 in care a operat completarea dispozitiilor referitoare la pragul fonic admisibil inclusiv in cazul imobilelor de locuit in comun

Cand si care sunt alea ?
Monseniore, dar ce intelegi dumneata prin Pot asculta muzica tare?

Poate ca dumneata preferi sa asculti muzica la 120 de decibeli (ca la conert - dar sa stai langa difuzoare), pe cand vecinul dvs. poate se simte foarte bine la maximum 85 de decibeli, astfel incat, sunt sigur ca il deranjezi serios.
Trebuie sa fie o masura in toate, altfel se cheama ca este anarhie si nu cred ca v-ar place ca si vecinii sa faca la fel.
La un moment dat stateam la parterul unui bloc si de obicei sambata / duminica, niste vecini isi reparau motoretele (celebrele Mobra). Cum "baietilor" le placea zgomotul, scoteau ceva de pe la toba de esapament si ambalau motoarele de toti banii. Frate, nu se mai auzea nici in cer nici pe pamant, asa ca pana sa mai anuntam "organul", a venit un nene cu o bata si le-a facut praf Mobra... Nu zic ca tot asa s-ar putea intampla si la duplexul tau, dar este o varianta de care sa tii seama, pe bune!
Mult succes!
Din cate am citit se poate considera deranjarea linistii publice orice depaseste 40decibeli.Respiratia se aude cam cu 10 decibeli..Mi se pare ciudat dar asta este legea si ma conformez.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

gi-jane2 a scris:

Nu exista in lege prevzut un nr maxim de decibeli, aveti dreptul sa ascultati atat de tare cat sa nu il deranjati pe celalalt. Daca ar fi fost prevazut, ar fi trebuit ca la reclamatie sa vina si cu sonometru, ceea ce nu se intampla.
legea 61/91
25. tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
Ascultati muzica tare.. la casti.

MFilip, utilizator