avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... \'insusire de bunuri necuvenite \',cum se pedepseste ??
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

'insusire de bunuri necuvenite ',cum se pedepseste ??

Buna ziua ,

SC Proprietar SRL a dat spre inchiriere un spatiu comercial catre SC Chirias SRL, La momentul la care SC Chirias SRL a ajuns sa aiba datorii foarte mari catre Sc Proprietar Srl acesta din urma la dat afara din spatiu , a schimbat incuietorile , si a pus sechestru pe toate bunurile gasite in spatiu ,
Aceste bunuri sunt de fapt proprietatea unor terti cu care SC Chirias SRL a inchieiat contarcte de colaborare.
La momentul la care am solicitat catre SC Proprietar SRL bunurile lasate de catrea firma (chirias) ,proprietarul a sustinut ca le -a oprit in contul sumei datorate de catre acesta

Aceasta fapta poate fi incadrata la 'insusire de bunuri necuvenite ??

Multumesc
Bună ziua!
Proprietarul își exercită dreptul de retenție, cf art 2495 Cod Civil;
Dar terții pot formula o acțiune în contradictoriu cu chiriașii, pentru a obține un titlu executoriu, pentru a se da valență art 2498, alin 2 Cod Civil.
Buna ziua,

Nu aveti de ce sa il chemati in judecata pe propriatar, solicitandu-i restituirea bunurilor respective.
Acesta le detine in baza raporturilor juridice existente intre el si chirias.
Dvs. sunteti tert fata de acest raport juridic.

Obligatia de a va restitui bunurile respective ii revine in acest caz chiriasului, intrucat acestuia i
le-ati inchiriat.
Este obligat, fie sa va restituie contravaloarea acestor bunuri, fie sa va cumpere alte bunuri de acelasi fel.


Ultima modificare: Vineri, 25 Ianuarie 2019
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Privilegiul proprietarului asupra bunurilor mobile ale chiriasului zsigmondkrisztina zsigmondkrisztina Buna ziua,am inchiriat niste bunuri mobile unei societati comercialre care le-a detinut intr-un spatiu pe care il inchiria de la un proprietar..Chiriasul a ... (vezi toată discuția)
Clauza de retentie in contract corstef corstef eu ca si locator pot introduce in contractul de inchiriere un drept de retentie asupra unui bun al locatarului? Cand spun \"bun\" ma refer la orice bun ce ... (vezi toată discuția)
Sechestru ilegal asupra bunurilor unei societati danielstroe83 danielstroe83 Buna ziua. Ma intereseaza sa aflu daca o persoana fizica poate sa puna sechestru pe bunurile unei societati comerciale. Societatea mea a inchiriat un spatiu ... (vezi toată discuția)