Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit Forex!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit Forex!

Va salut!
Vreau sa incep sa tranzactionez pe Forex si am si eu cateva intrebari:
-Este nevoie sa depun declaratia unica sau mi se trage din fiecare retragere?
-Daca trebuie sa depun declaratia unica costa ceva?
-Trebuie sa dau un avans inainte?
-Cat dureaza sa depun declaratia unica si o pot depunde online, daca da ma poate ajuta cineva?
-Am nevoie de un avocat sau contabil ca sa depun declaratia unica?
-Cand trebuie sa o depun, inainte sau dupa ce realizez castiguri.
-Pot incepe acum sa tranzactionez si declaratia unica sa o depun in decursul acestui an?

Va multumesc!
Brokerul va va transmite informațiile privind totalul câștigurilor/pierderilor, în formă scrisă, pentru tranzacțiile efectuate în cursul anului fiscal, până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului curent pentru anul anterior. Cu aceste informatii veti completa dupa ceea declaratia unica pe care o veti depune pana pe 15 martie si tot pana atunci aveti si termen de facut plata pentru impozitul pe venitul din investitii.
Declaratia unica o veti depune singur de pe calculatorul dumneavoastra folosind codul de acces la adresa de spatiu virtual. Deci fara costuri.
"Brokerul va va transmite informațiile privind totalul câștigurilor/pierderilor, în formă scrisă, pentru tranzacțiile efectuate în cursul anului fiscal, până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului curent pentru anul anterior."

Este bine daca imi trimite prin email? Brokerul meu nu este din Romania deci imi trimite prin email, e in regula? Ce fac cu acel email?

"Cu aceste informatii veti completa dupa ceea declaratia unica pe care o veti depune pana pe 15 martie si tot pana atunci aveti si termen de facut plata pentru impozitul pe venitul din investitii."

Aici nu prea am inteles. Deci eu trebuie sa o depun pana pe 15 martie, dar trebuie sa incep sa lucrez pe Forex doar dupa ce este depusa declaratia unica? Ce se intampla daca nu depun declaratia unica pana la 15 martie? Ce plata trebuie sa fac, plata pe anul trecut?

Cum aflu daca declaratia unica a fost completata cum trebuie si ca a fost confirmata?
M-ati ajutat foarte mult, doar ca nu am inteles faza cu data de 15 martie, daca ati putea sa imi explicati pe intelesul meu va rog. Va multumesc mult ! :)