Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Forex
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Forex

Buna seara! Am 18 ani si vreau sa incep sa lucrez pe o platforma de forex.
1) Trebuie sa platesc impozit pe profiturile castigate din piata forex?
2) Trebuie sa raportez castigurile undeva?
3) Ce acte sunt necesare pentru a incepe trading-ul pe forex?
4) Voi avea treaba cu A.N.A.F?
5) Pot avea probleme cu banca in legatura cu depunderile pe cont din castigul de pe forex? Ma poate intreba de unde am acei bani?
Va multumesc frumos! Am incercat sa ma informez, dar nu am gasit nimic. Multumesc!
Mda!
Venitul realizat asa cum l-ati descris este impozabil. Trebuie sa va inregistrati la Oficiul Registrului Comertului ca persoana fizica autorizata sau societate comerciala.
Dar nu trebuie sa fiu autorizat pentru a face trading.
1) Da. Pentru FOREX se depune anual o declaratie la ANAF. Se schimba formularul de la ANAF aproape anual insa pe langa tranzactionarea titlurilor de valoare ( denumirea ANAF pentru actiunile companiilor) exista si tranzactionare contracte cu suport monede (FOREX, CFD). Pentru detalii intrebati cum se numeste sectiunea in formularul curent la ANAF. Eu fac investitii din 2002 si formularele si legea s-a tot schimbat. Am tranzactionat si FOREX cativa ani si am declarat pierderile sau castigul la ANAF.
2) ANAF
3) Depinde de brokerul prin care se face tranzactionarea.
4) Da, declaratii pentru impozitare.
5) Nu sunt probleme cu banca insa trebuie declarat de unde sunt banii. Mai ales daca depasesc o anumita suma mai importanta.
Nu este necesar PFA sau SRL sau inregistrare la registrul comertului daca sunteti trader si faceti tranzactii printr-un broker.
Va inregistrati doar daca vreti sa va faceti societate de brokeraj, care nseamna nult mai mult. Daca doriti mai multe detalii, ma puteti gasi pe site-ul LaBursa.ro unde discut uneori si astfel de subiecte. [ link extern ]
Dar daca tranzactionezi pentru un prop trading firm, cu ce cod CAEN trebuie sa mergi? In cazul asta trebuie sa emiti factura in fiecare luna, deci ai nevoie de PFA.
bobyv87, utilizator